
Všechny články
Bludný paragraf 16
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který původně před 21 lety vznikl jako dočasný, a měl platit jeden rok, funguje dodnes a často…
Nákladná léková léčba včera, dnes a zítra
Hlavním tématem odpolední části 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala 5. dubna v Praze, byly…
Příchod lékařů z Ukrajiny bez potřebných zkoušek skončí
Projekt, který umožňoval příchod lékařů, lékárníků a stomatologů z Ukrajiny, skončí, pro zdravotní sestry bude pokračovat. Po jednání s premiérem v…
Potencionální polygenní rizikové skóre k predikci předčasné manifestace ischemické choroby srdeční
Ischemická choroba srdeční (ICHS) má významnou genetickou komponentu, problematické je však přesné určení jedinců rizikových pro toto polygenně…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti srdečního selhání
V roce 2016 Evropská kardiologická společnost vydala nová doporučení ohledně managementu srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí, zavedla nový…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti fibrilace síní
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti fibrilace síní, které byly publikovány v roce 2017.
Těhotné kuřačky mají na svědomí špatnou funkci plic svých dětí
Nová studie, publikovaná v časopise CHEST upozorňuje na výskyt plicní obstrukce u amerických dětí a poukazuje na expozici tabákovému kouři během…
Lze zmírnit únavu spojenou s roztroušenou sklerózou pomocí mobilní aplikace?
Únava je častým projevem roztroušené sklerózy a její léčba není jednoduchá. Co dnešnímu terapeutickému přístupu nejvíce chybí, je individuální…
Mají nemocnice dost peněz pro léčbu parkinsoniků?
Hlubokou mozkovou stimulací se léčí jen dvě procenta pacientů s Parkinsonovou nemocí, ideálně by to mělo být 10 až 15 procent. Většímu rozšíření…
Jak spolupracují lékaři v péči o parkinsoniky?
Světová charta pacientů s Parkinsonovou nemocí z 11. dubna 1997 formuluje práva na odbornou lékařskou péči, odpovídající vyšetření a časné stanovení…
V ČR by mělo přibýt implantačních center pro Parkinsoniky
Hlubokou mozkovou stimulací DBS se v ČR léčí Parkinsonova choroba už 20 let. Indikovaným pacientům umožní vést běžný život. Kapacita tří center…
Nechceme revoluci, ale nastavení transparentních parametrů
Shodli se účastníci 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala v Praze 5. dubna 2018. Již v říjnu…
Až 38 % nových případů dětského astmatu v britském Bradfordu můžeme přičítat znečištění ovzduší
Dětské astma je jedním z důležitých témat dnešní doby, a jak se ukazuje, obavy z jeho asociace se znečištěním ovzduší jsou oprávněné.
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Mohou omega-6 mastné kyseliny přispět k prodloužení života?
Nový výzkum naznačuje, že častá konzumace potravin s obsahem omega-6 mastných kyselin může chránit před předčasným úmrtím. Nacházejí se v rostlinných…
Už jeden drink ovlivňuje mozek
I když se nám zdá, že jedna sklenička alkoholu nijak nemění náš úsudek a pozornost, opak je pravdou. Tvrdí to nová studie, která zkoumala kognitivní…