
Medicína
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Vliv cirkulujícího kortizolu na kognitivní funkce a strukturální změny mozkové tkáně
V říjnu 2018 byla v časopise Neurology publikovaná studie, která ozřejmila asociaci mezi koncentrací kortizolu v séru a kognitivními funkcemi a…
Emicizumab – nová naděje pro pacienty s hemofilií typu A
Emicizumab představuje pro nemocné s hemofilií A s inhibitory první nový lék za posledních více než 20 let. Nástup tohoto léku přináší některým…
Minimální reziduální nemoc pod drobnohledem
Podle subanalýzy studie třetí fáze GALLIUM je pravděpodobnost, že nemocný s folikulárním lymfomem dosáhne hluboké molekulární odpovědi při terapii…
Kongres nemocničních lékárníků sám sobě zvedá laťku
Kongres zaměřený na nemocniční lékárenství se konal letos už po dvaadvacáté a rok od roku nabývá na kvalitě i velikosti.
Infekce příčinou Alzheimerovy choroby? Teorie se těší novému zájmu
Etiopatogeneze Alzheimerovy choroby není dosud objasněna. Závažné neurodegenerativní onemocnění je přitom příčinou nejméně 60 % případů demence a…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…