
Medicína
Sklerodermie není (jen) onemocnění kůže
V Budapešti v březnu proběhla mezinárodní dvoudenní konference zaměřená na systémovou sklerodermii. Léčba tohoto závažného onemocnění je mimořádně…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Aplikace, která globálně sleduje spánek
Co mají společného hlasování o brexitu a prezidentské volby v USA? Zkrátily spánek lidem po celém světě.
Lékové interakce žádoucí i nežádoucí
Celkem čtvrtinu až polovinu všech lékových chyb tvoří lékové interakce a jejich podíl stále narůstá.
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
Léčba vysokého cholesterolu dramaticky snižuje riziko CMP
Ročně zemře zhruba sto tisíc obyvatel ČR, z toho polovina na kardiovaskulární choroby, z nichž 20 procent u mužů a 24 procent u žen tvoří…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Rivastigmin snižuje výskyt pooperačního deliria
K tomuto závěru u starších pacientů s kognitivním zhoršením dospěl šestičlenný tým specialistů z jihokorejského Soulu z různých oddělení převážně…
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
Od precizní a personalizované medicíny očekáváme další pokles mortality
Pokrok na poli onkologie je obrovský. V posledním roce byl zaveden například velmi intenzivní a progresivní protokol léčby pacientů s karcinomem…
Přínos moderních laserů v léčbě popáleninových jizev
Primárním cílem laserové terapie je vedle uvolnění počínajících a mírných jizevnatých kontraktur zejména funkční zlepšení jizev, a tím celkové…
Sympozium klinické farmacie René Macha vstoupí letos do třetí dekády
Letos 22. a 23. listopadu se na jižní Moravě sjedou lékárníci a příznivci klinické farmacie už po jednadvacáté. Organizátorům se daří zvát odborníky…
Význam fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou, spondylartritidou a osteoartrózou
Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zveřejnila doporučení pro zdravotníky týkající se fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou (RA),…
Romosozumab dostal šanci od FDA
Romosozumab (Evenity, Amgen a UCB) byl v polovině ledna 2019 schválen Food and Drug Administration (FDA). Jde o léčivý přípravek snižující incidenci…
Devět setkání o lidské důstojnosti
Cílem projektu, který bude pokračovat v průběhu roku 2019, je ukázat odborné i laické veřejnosti, co může dnešní zdravotnictví nabídnout lidem se…
Význam neutrofilních granulocytů u roztroušené sklerózy
Doposud byla soustředěna pozornost k roli B a T lymfocytů v rozvoji roztroušené sklerózy (RS). Na ECTRIMS 2018 se však hovořilo i o neutrofilních…
Cvičení na předpis. Pouhá rada k častějšímu pohybu nestačí
Pacientům s diabetem 2. typu (D2T) by měla být pro dosahování lepších glykemických hodnot a ke zlepšení srdečního zdraví předepisována fyzická…
Manželství snižuje riziko demence. Návštěvy muzea také
V porovnání s lidmi v manželském stavu měli lidé celoživotně svobodní a ovdovělí zvýšené riziko demence. Autoři nenašli jakoukoliv spojitost u…
Pacienti s RS: dalfampridin významně zlepšuje schopnost chůze
Podle samotných pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) vede 24 týdnů léčby dalfampridinem (přípravek Ampyra) ke klinicky významnému zlepšení…
Inhibitory SGLT2 a riziko amputace a diabetické ketoacidózy
Inhibitory společného transportéru pro sodík a glukózu SGLT2, přípravky užívané v léčbě diabetu mellitu 2. typu, mohou mít podle zjištění klinických…
Vizualizace výsledků kardiologického vyšetření podporuje adherenci k léčbě
Prevence kardiovaskulárních onemocnění mnohdy neprobíhá optimálně kvůli nedostatečné adherenci k zavedeným postupům a léčbě, a to jak na straně…
Akutní infarkt myokardu je u mladých žen stále častější diagnózou
Recentně publikovaný výzkum ozřejmil znepokojující trend, který je patrný v incidenci akutního infarktu myokardu v posledních desetiletích.
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Vliv cirkulujícího kortizolu na kognitivní funkce a strukturální změny mozkové tkáně
V říjnu 2018 byla v časopise Neurology publikovaná studie, která ozřejmila asociaci mezi koncentrací kortizolu v séru a kognitivními funkcemi a…
Emicizumab – nová naděje pro pacienty s hemofilií typu A
Emicizumab představuje pro nemocné s hemofilií A s inhibitory první nový lék za posledních více než 20 let. Nástup tohoto léku přináší některým…
Minimální reziduální nemoc pod drobnohledem
Podle subanalýzy studie třetí fáze GALLIUM je pravděpodobnost, že nemocný s folikulárním lymfomem dosáhne hluboké molekulární odpovědi při terapii…
Kongres nemocničních lékárníků sám sobě zvedá laťku
Kongres zaměřený na nemocniční lékárenství se konal letos už po dvaadvacáté a rok od roku nabývá na kvalitě i velikosti.
Infekce příčinou Alzheimerovy choroby? Teorie se těší novému zájmu
Etiopatogeneze Alzheimerovy choroby není dosud objasněna. Závažné neurodegenerativní onemocnění je přitom příčinou nejméně 60 % případů demence a…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…
Porucha ADHD často přechází z dětství do dospělosti
Až u 80 procent dětí s ADHD přechází porucha do adolescence a v různé míře i do dospělosti. Ačkoli jde o onemocnění léčitelné, v neléčené podobě i v…
WHO upozorňuje: znečistěné ovzduší je stejnou hrozbou jako tabák
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět si poradil se zdravotní hrozbou v podobě…
Průlomová genová terapie cystické fibrózy
Cystická fibróza je nejčastějším geneticky (autozomálně recesivně) podmíněným onemocněním (u kavkazské rasy). Na celém světě postihuje asi 80 000…
U získané hemofilie čas běží rychle
Během konference Koagualace a krvácení, která nedávnou proběhla v jihočeské Hluboké, byla jedna ze sekcí věnována problematice získané hemofilie. I…
U pacientů s těžkým astmatem byl nalezen protein, který dokáže identifikovat pacienty benefitující z cílené léčby
V nové studii publikované v časopise CHEST vědci úspěšně identifikovali pacienty s těžkým astmatem typu 2 (dle endotypu; T2) měřením koncentrací…
Alergenová imunoterapie: vědci vyvíjejí test predikující úspěšnost terapie
Alergenová imunoterapie prokazatelně zlepšuje kvalitu života mnoha alergiků a osvědčila se i jako sekundární prevence astmatu. Přesný mechanismus…
Přichází novinka pro přípravu střeva před koloskopií
Před plánovanou koloskopií je zásadní především dobrá příprava ve smyslu co nejdokonalejšího očištění střeva – pokud se tak nestane, pak vyšetření…
Šíření diabetu mění přístup k terapii
Na letošním 54. kongresu EASD (European Association for the Study of Diabetes), který se konal v Berlíně od 1. do 5. října, byly prezentovány vedle…