Rušení kojeneckých ústavů. Co bude s postiženými?
Redakce Medical Tribune v lednu informovala o negativních dopadech novely zákona o sociálně právní ochraně dětí. Na základě této novely se má stát z pěstounské péče pěstounská péče profesionální. "Tato péče již bude prací-zaměstnáním, za kterou je stanovena ne malá odměna. Je méně podstatné tu popisovat výši všech možných měsíčních odměn pro budoucí pěstouny. Rozhodně ale nejde o malý nebo zanedbatelný výdělek," napsala pro MT Bc. Zdeňka Šárová. Viz komentář - Pěstounství jako bysnys?. V návaznosti na tento článek přinášíme reakci kolektivu pracovníků Dětského centra Dvůr Králové nad Labem
Moc děkujeme za podporu a výstižné shrnutí problému, který se týká dětí umisťovaných v dětských centrech a dětských domovech. Bohužel však na připomínky z řad odborníků a prezidenta republiky nebyla brána zřetel. Prezident Václav Klaus novelu zákona vetoval s poukazem na jeji nepropracovanost.
Doslovně se vyjádřil, že tento zákon je bezcitný a surový ať již k dětem tak i k lidem, kteří se pěstounské péči věnují dětem z lásky bez ohledu na finanční zisk.
Nový zákon poškozuje děti jak po stránce psychické tak i citové. Střídání a přestěhovávání dětí z rodiny do rodiny bude vést k tomu, že nebudou vytvářeny citové vazby, pokud ano, budou přetrhávány, což může vést k citovému chladu či naopak k citovému vydírání zúčastněných v tomto procesu.
Jak jsou hájeny práva dítěte? Kde je tedy v tomto řetězci zájem dítěte?
Myslíme si, že v prvé řadě by se mělo pracovat s biologickou rodinou. Zabezpečit ji po stránce finanční a nacvičit rodičovské dovednosti. Samozřejmě u rodin, které toho nebudou zneužívat a o děti mají opravdový zájem. Pokud se jedná o případy dětí týraných, zneužívaných, tělesně a mentálně poškozených, je lepší vždy volit zařízení, kde s dítětem pracuje řada profesionálních zaměstnanců (lékař, psycholog, fyzioterapeut a logoped). Umíte si představit dát týrané nebo zneužívané dítě do přechodné rodiny, když z dospělých bude mít strach? Z praxe víme, že v kolektivu dětí vedeném pod týmem specialistů dítě prožité trauma snadněji překonává.
Do budoucna se plánují rušit kojenecké ústavy. Ale nikdo se nezamýšlí nad otázkou umisťování dětí s postižením. Žijeme v pokrokové době, kdy jsou děti zachraňovány s nízkou porodní hmotností, po prodělaných infekčních onemocnění mozkové tkáně a s genetickými syndromy, a ty potřebují do budoucna individuální specializovanou péči. Ne všichni rodiče mají schopnost poskytovat tuto komplexní péči, tak jsou rádi, že existují zařízení, která tuto péči poskytují v plném rozsahu a o děti je tak nejlépe postaráno. Z našich zkušeností víme, že rodiče nechtějí předávat dítě někomu jinému.
Nelze opomenout další rizikovost dětí, jejichž matky jsou závislé na návykových látkách, alkoholu a mají psychiatrické onemocnění. Tyto děti rovněž vyžadují specializovaná vyšetření a zvýšený dohled odborných pracovníků. Již nyní nastává problém, že obvodní pediatři přechodných pěstounů neposílají děti na potřebná vyšetření, protože to je drahé (např. genetické vyšetření). A kdo jim to nařídí? Tím pádem budou děti chodit z přechodné pěstounské péče do nové rodiny nedostatečně vyšetřeny.
Mgr. Veronika Pourová, www.tribune.cz
sociální pracovnice Dětského centra Dvůr Králové nad Labem
Zdroj: www.tribune.cz