Přeskočit na obsah

Zvyšování DPH – náklady nemocnic stoupnou o desítky milionů

Po řadě jednání se vláda rozhodla sjednotit daň z přidané hodnoty na 17,5 procentech. Navýšení neproběhne skokově, ale postupně během dvou let. V roce 2012 se DPH zvýší na 14 procent, v roce 2013 pak stoupne na deklarovaných 17,5. Tyto změny výrazně ovlivní fungování všech institucí – včetně nemocnic.

Nedojde-li k nepředpokládaným změnám, výdaje nemocnic v roce 2013 vzrostou minimálně o desítky milionů korun oproti současné době. Platí přitom přímá úměra - čím větší nemocnice, tím větší náklady – pro velkou fakultní nemocnici bude změna znamenat navýšení v řádu nad sto milionů korun. Co všechno podraží?

„Zvednou se ceny řady používaných druhů  materiálu, léčiv, zdravotnických prostředků. Narostou i ceny léčiv v lékárnách - vliv do hospodaření pak záleží na úhradách zdravotních pojišťoven a pacientů. Narostou i ceny investičních dodávek, zahrnujících zdravotnické technologie,“ sdělil MT ekonomicko–technický náměstek. Ing. Roman Uhlík z oblastní nemocnice Kolín.

Náklady vzrostou i ve fakultních nemocnicích. „Rozpočet naší nemocnice je zhruba 3,1 miliardy korun. Navýšením DPH z 10 procent na 14 znamená zvýšení stávajících nákladů od 1. 1. 2012 o cca 40 milionů korun ročně. Následné zavedení jednotné sazby 17, 5 procenta od 1. 1. 2013 znamená zvýšení nákladů o dalších cca 30 milionů korun ročně,“ vyčíslila dopady daňových změn Mgr. Šárka Urbánková, tisková mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Výrazně vyšší náklady čekají také Na Bulovce či v Ostravě.

Pomoci s těžkou situací by mohl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který požádal ministerstvo financí o kompenzaci nemocničních výdajů. Nemocnice v současnosti čekají na výsledky jednání úředníků. Není však jisté jak a na čem se ministerstva dohodnou. Nemocnice proto netrpělivě očekávají výsledky jednání – vlastní řešení zatím nemají.

„V tuto chvíli je  velmi obtížné situaci předjímat. Vyčkáme, jak se budou  v nejbližší době vyvíjet jednání zainteresovaných stran a tomu přijmeme patřičná opatření.  Jde o komplexní problematiku související s realizací nutných reformních kroků ve zdravotnictví i zdravotních pojišťovnách. Úplnou kompenzaci bychom samozřejmě uvítali,“ tlumočila Urbánková postoj brněnské fakultky.

V Kolíně vědí, že v případě neúspěšného jednání je nečeká nic pěkného. „Řešení situace bude každopádně velmi obtížné - vzhledem k výraznému přesměrování úhrad do přímo řízených nemocnic od roku 2006 nemají krajské a obecní nemocnice rezervy k řešení, které by nehrozilo omezením poskytované zdravotní péče,“ zhodnotil situaci Roman Uhlík.

V ostravské fakultní nemocnici sice mají snižování nákladů v dlouhodobém plánu, ale změna DPH by jim výrazně zkomplikovala situaci.

„Již dlouhodobě je naším cílem snižovat každoročně cenovou hladinu nakupovaného materiálu. Budeme v tom i nadále pokračovat. Kompenzace razantního navýšení DPH z vnitřních rezerv bude ovšem velice složitá,“ řekl MT mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Ing. Tomáš Oborný.

Platů lékařů ve fakultních nemocnicích se změny nedotknou

Platy nemocničních lékařů vzrostou – navzdory změnám v DPH budou jejich platy navýšeny podle memoranda podepsaného v letošním roce. Oslovení zástupci fakultních nemocnic se shodli na tom, že lékaři peníze dostanou.

„Nepředpokládáme, že bychom vzhledem ke zvýšení DPH snižovali platové tarify našim lékařům. Dodatek úhradové vyhlášky přesně specifikuje výpočet navýšení v souvislosti s úvazky lékařů. Tyto finance ani není možné použít jiným způsobem,“ prohlásil Tomáš Oborný.

Ani v Brně se lékaři bát nemusejí. „Lékařům ve fakultních nemocnicích je plat zvýšen od 1. 3. 2011 na základě nařízení vlády, kterým se zvyšují platové tarify o 5.000 – 8.000Kč v jednotlivých platových třídách. Lékaři mají právní nárok na plat stanovený právními předpisy a nelze jej přiznat v nižší částce. Současně také není možné z důvodu zhoršené ekonomické situace odebrat osobní příplatek, který je stanoven jako mimotarifní složka platu,“ sdělila MT Šárka Urbánková.

 Jiný názor na situaci má však Ing. Roman Uhlík z Kolínské nemocnice. Podle Uhlíka je naopak problém s plánovaným navyšováním mezd lékařů pravděpodobný:

„Ta kolize samozřejmě hrozí. Sejde se totiž více faktorů, které povedou ke zvýšení nákladů (především slibované nárůsty platů nejen lékařů, ale i sester a vyšší ceny materiálních vstupů - léčiv a zdravotnických prostředků). Záležet pak bude na výši úhrad od zdravotních pojišťoven, faktických dopadech reformy zdravotnictví, možnost potenciálního využití některých skutečností v rámci předvolební kampaně, atd.,“ předpovídá Roman Uhlík.

Štěpán Feik, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…