Zvítězily populistické řeči
Brno - Po dvanácti letech opustí svou senátorskou lavici bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z občanské demokracie. V senátních volbách prohrál s někdejším ředitelem Masarykova onkologického ústavu Janem Žaloudíkem, který kandidoval za sociální demokracii.
Čekal jste, že vyhraje váš konkurent, a navíc takovým rozdílem?
To jsem tedy rozhodně nečekal. Tak velký rozdíl mne opravdu překvapil. Zvlášť když proti mně stál kandidát, který není zrovna moc férový a zakrývá to profesorským hábitem. Nejsmutnější ale podle mne je, že jsem se v souboji o senátorské křeslo setkal s bývalým komunistou, kterého jsem před dvaceti lety odvolával z jeho tehdejší funkce. To mne na porážce mrzí nejvíc.
Proč podle vás není Žaloudík férový soupeř?
Sotva oznámil svoji kandidaturu do senátních voleb, začal tvrdit, že můžu za jeho odvolání z funkce ředitele Masarykova onkologického ústavu. Já jsem přitom nic podobného neudělal.
Je to podle vás důvod, proč jste ve volbách neuspěl?
Určitě to s tím souvisí. Taková záštita profesorskou ctností totiž na lidi funguje, o tom jsem se přesvědčil už několikrát i jako ministr.
Myslíte, že vám mohlo ve volbách ublížit i to, že jste jako ministr zdravotnictví zavedl poplatky u lékaře a v lékárnách?
Je na tom vidět, že legenda, kterou šíří sociální demokracie, funguje. Už dva roky ministrem nejsem, a přesto mi lidé nadávají za to, jak zdravotnictví vypadá. Já s tím přitom také nejsem spokojený a myslím si, že by měly přijít ještě další reformy. Otázka ale je, jestli lidé chtějí politiky, kteří jim říkají pravdu, nebo populisty, co jim lžou. Bohužel to vypadá, že jsou spíš pro populisty. Těžko pak někdo bude následovat můj příklad, když vidí, že se to nevyplatí.
Vyjádřili podle vás voliči svým rozhodnutím i postoj vůči škrtům a reformám, které chystá současná vláda?
Nepochybně. A to i přesto, že zatím vláda jen nastínila úspory, které navíc nebudou mít žádný velký vliv na komfort lidí. Zafungovalo ale, že sociální demokracie hodně zveličila dopad reforem a voliče tím strašila.
Myslíte si, že se na výsledku projevila volební účast?
Určitě. Dostal jsem prakticky stejný počet hlasů jako při minulých volbách.
Co budete dělat nyní? Zůstanete dál v politice, nebo budete pracovat opět ve zdravotnictví?
Teď se budu nejspíš hodně věnovat svému soukromému životu. Bohužel jsem na něj neměl v poslední době moc času, tak se to nyní pokusím trochu napravit.
Víte už, jestli budete za šest let znovu kandidovat do senátu?
Tak o tom jsem zatím vůbec neuvažoval. Teď si musím chvíli odpočinout a teprve potom se rozmyslím, co podniknu dál.
V senátu jste byl dvanáct let. Jaký je podle vás největší úspěch, kterého jste jako senátor dosáhl?
Od druhého funkčního období jsem byl v pozici funkcionáře senátu, a navíc jsem se stal i ministrem zdravotnictví. Obě pozice ukazují, že jsem poctivě pracoval, když jsem se do nich dostal. Kromě toho si samozřejmě cením i reformy zdravotnictví, kterou jsem udělal. Jako senátor jsem ji vymyslel ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Jinde by si na to přitom pozvali někoho zvenčí a stálo by je to spoustu peněz.
Brněnský deník, Jan Němec
Zdroj: Brněnský deník