Zveřejnění škodlivin v tabáku
Petice, kterou organizuje iniciativa Řetěz lásky k dětem, žádá ministerstvo zdravotnictví, aby zveřejnilo na svých internetových stránkách informace o tom, jaké látky vdechují kuřáci cigaret. Sdělil zástupce iniciativy Martin Škapík. Ministerstvo tuto snahu podle jeho tiskového mluvčího Tomáše Cikrta vítá a zveřejnění seznamu bude zvažovat.
"Prosíme o nezávislé prošetření i vyžádání informací od tabákových producentů, abychom věděli, jaké chemické látky v tabáku jsou a jak mohou ovlivňovat závislost, chování a zdraví lidí," uvádějí autoři petice. Domnívají se totiž, že v této věci dosud není spotřebitelům poskytnuta potřebná podpora. Petici dosud podepsaly čtyři desítky lidí. Zájemci se k ní mohou připojit na stránce www.moje-rodina.cz/petice.
Cikrt uvedl, že pracovníci ministerstva se budou tímto podnětem zabývat. Vyřešit musí ale například to, jak zajistit relevantní informace a v jaké podobě tyto údaje bude možné zveřejnit. "Rodiče a jejich děti by měli vědět, co v cigaretách vdechují," dodal mluvčí.
Celkem je v tabákovém kouři podle odborníků více než 4000 chemikálií, z toho kolem stovky vyvolává rakovinu. Tabákový kouř obsahuje například i polonium. Kuřák dvou krabiček denně je tak vystaven stejné zátěži, jako kdyby stotřicetkrát do roka absolvoval rentgenový snímek plic. Odborné studie uvádějí, že vedle polonia vdechuje kuřák i další radioaktivní prvky - například radium a olovo.
V Česku podle odhadů kouří asi 2,3 milionu lidí, závislost na nikotinu si ročně vyžádá 18.000 lidských životů. Tabáku holduje více než čtvrtina populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Právě počet mladistvých kuřáků se podle expertů stále zvyšuje.
Iniciativa Řetěz lásky k dětem dlouhodobě upozorňuje na problém dětského kuřáctví. Na podzim roku 2005 drželi její sympatizanti denně hlídky před úřadem vlády, kde rozdávali své letáky. Loni v prosinci zástupci iniciativy podali nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké tři podněty k žalobě na stát za nedostatečný přístup k řešení kouření u dětí. Domnívají se totiž, že k tomuto problému stát nepřistupuje s patřičnou razancí.
Zdroj: ČTK