Přeskočit na obsah

Zubní náhradu má v ČR na 800.000 lidí, změnili kvůli ní zvyklosti

Z průzkumu dál vyplynulo, že 60 procent seniorů změnilo kvůli zubní náhradě své zvyklosti - 37 procent začalo vynechávat některé druhy potravin a 14 procent kvůli obavám z trapných situací způsobených zubní náhradou chodí méně často mezi lidi.

"Jde o statisíce lidí, kterým se zhoršila kvalita a pestrost života, aniž by o tom jejich blízcí i celá společnost tušila," řekla dnes novinářům Ladislava Souralová z GlaxoSmithKline.

Z dat společnosti vyplývá, že zubní náhradu používá 442.316 lidí ve věku 60 až 69 let, 334.922 ve věku 70 až 79 let a desetitisíce starších 80 let. Změnu životního stylu přiznalo 60 procent dotázaných. Kromě vynechání některých potravin 21 procent lidí uvedlo, že se přestali ve společnosti usmívat a 14 procent se bojí kvůli zubní náhradě zasmát nahlas.

Jíst na veřejnosti nebo se svými blízkými se kvůli zubní náhradě obává 18 procent seniorů a 15 procent omezilo výlety, kde musejí zůstat přes noc. Téměř pětina těch, kteří dosud sportovali, omezila sport i turistiku.

Podle psychoterapeutky Stanislavy Dvořákové mají lidé při používání zubní náhrady obavy hlavně z přijímání potravy, nepohodlí v ústech a jsou nejistí v komunikaci. V průzkumu uvedlo 82 procent lidí alespoň některou z těchto potíží. "Tyto potíže u nich mohou vést k psychickým a pak i zdravotním potížím, pacient se dostává do uzavřeného kruhu deprese, stres, vyčlenění ze společnosti, může to tak skončit," řekla.

Nejčastěji vadí seniorům to, že jim jídlo ulpívá pod zubní náhradou, uvedlo to 63 procent dotázaných. To, že náhrada nesedí, vadí 34 procentům, 31 procent se obává, že jim náhrada vypadne.

Podle zubního lékaře Richarda Dvořáka by lidé měli o svých obavách a problémech mluvit se zubařem. "S obtížemi jsou spojeny zejména počátky používání zubní náhrady, například při konzumaci některých jídel. Náhrada může mít vliv i na mluvení a tón hlasu," uvedl s tím, že v ordinaci se pacient naučí zásadám správné péče o zubní náhradu.

Dvořák upozornil, že i když má člověk snímatelnou náhradu, neznamená to, že už nemusí chodit k zubaři. "Je to cizí těleso v ústech a je potřeba určitých úprav, proto si pacienty na kontroly zveme," řekl. Při problému by měl pacient přijít ihned, jinak pravidelně zhruba po třech měsících. Podle odborných doporučení by se náhrada měla obnovovat zhruba po třech letech.

Společnost GlaxoSmithKline je jednou z největších farmaceutických firem na světě, sídlí v Londýně. Zabývá se především výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…