Zubaři v Libereckém kraji nechtějí sloužit pohotovost
Stomatologové nechtějí sloužit v Liberci zubní pohotovost. Krajská nemocnice v Liberci má nyní jen tři vytížené lékaře. Pokud se nenajdou soukromí zubaři ochotní na pohotovosti pracovat, zřejmě se od ledna zavře. Předseda Oblastní stomatologické komory v Liberci Richard Benko ČTK řekl, že zatím ví jen o jediném lékaři z Jablonce, který tam chce pracovat. Krajský úřad přitom zajistil privátním doktorům vybavené prostory v nemocnici a nabízí jim 1000 korun na hodinu.
"Věříme, že se někdo ještě najde, chtěli bychom pohotovost určitě zachovat," dodal Benko. Pohotovost slouží nyní asi šest lékařů, zřizovatel služby je Liberecký kraj. Služba funguje o víkendu a o svátcích pouze od 08:00 do 12:00, během jedné služby tam ošetří kolem 50 lidí. Komora bude hledat řešení na shromáždění 30. listopadu.
"Pohotovost je očistec, v žádném případě bych nešla sloužit. Za týden jsme tak utahaní, že si to neumím ani představit," řekla ČTK zubní lékařka z malé obce poblíž Liberce. Místo doporučených 1500 pacientů má ve své kartotéce 3500 lidí. Pohotovost by nechtěla držet také proto, že se jí v cizí ordinaci nepracuje dobře, nemá tam svou sestru a neví také, jestli se může zcela spolehnout na vybavení.
V Libereckém kraji je nedostatek zubních lékařů, polovině z nich je přes 55 let a až odejdou do důchodu, situace se ještě zhorší. Všichni lékaři mají kolem 2000 pacientů. Je to důsledek toho, že lékařské fakulty v minulých letech vzdělávaly mnohem méně stomatologů, než bylo nutné.
Podle krajského radního Jaroslava Krutského Krajská nemocnice v Liberci nemůže zajišťovat standardní ambulantní služby. "Nemá k tomu ani síly ani prostředky. Poskytuje nepřetržité specializované služby v oboru ústní a čelistní chirurgie," vysvětlil. Zdůraznil přitom, že kraj nemůže lékaře nutit, aby na pohotovosti pracovali. Podle něj úřad vytvořil dostatečné podmínky pro její provoz. Pohotovost navíc nejčasněji využívají lidé, kteří zcela zanedbávají preventivní péči, dodal.
Stejný problém s pohotovostí je i v sousedním Jablonci nad Nisou. Pohotovost tam chybí pět let, radnice se vloni snažila situaci změnit, rozhodla se vybavit novou ordinaci a službu platit. Od jara ale nemocnice hledá lékaře, a to i na Slovensku a dalších šesti zemích unie. "Nikdo se nám zatím neozval," podotkla její mluvčí Petra Krajinová.
Zdroj: ČTK