Přeskočit na obsah

Zubaři na svůj sněm ministra nepozvali

Stomatologická komora doporučila členům, aby nedali zdravotní pojišťovně souhlas ke zveřejnění smlouvy, kterou s nimi uzavřela, řekl prezident komory Pavel Chrz. Podle něj je plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů nesmyslný, stejně jako chystané rušení třicetikorunových poplatků v jejich ordinacích.

Obě témata zazněla v diskusi na víkendovém sněmu komory v Olomouci, který má na programu hlavně vzdělávání zubních lékařů a zprávu o hospodaření. Němečka zubaři na sněm nepozvali.

"Zveřejňování smluv má možná smysl u nemocnic, ale ne u zubních ambulancí, protože mají všechny stejnou smlouvu a stejný cenový dodatek. Tam se nikde nic neliší," vysvětlil Chrz. Přehled o příjmech ordinací smlouva podle něj nedá, protože vedle plateb od pojišťovny mají praxe příjem i z toho, co vyberou za péči nehrazenou z pojištění.

"Jediné, co se stane, když se zveřejní, kolik kdo vydělal ze zdravotního pojištění, a nebude tam i částka, kterou musel vynaložit, aby tyto peníze mohl vydělat, takže to bude zavádějící a jen to vyvolá vášně mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními i pacienty," uvedl.

Názor na zveřejňování smluv komora už ministrovi sdělila, ale nepochodila. Ministr argumentoval výrokem správního soudu, podle Chrze ale hlavně jde o politické zadání, které musí Němeček splnit. Ministr se už dohodl na zveřejňování smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i bez souhlasu druhé strany. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven trvá na souhlasu.

K rušení poplatků, které ministr plánuje od ledna 2015, včetně kompenzací pro praxe, není podle Chrze ve stomatologii zásadní důvod. Nemají sice větší význam, co se týče regulací zneužívání péče, ale určitý finanční přínos pro ordinace to je.

"Jestliže není veřejné zdravotní pojištění schopno peníze najít někde jinde, tak zrušit ještě přívod od pacienta, který mi bereme jako formu spoluúčasti, ne regulaci, je samozřejmě nesmysl a je to škoda," řekl Chrz.

Komora nemá podle něj od roku 2008, kdy byly poplatky zavedeny, žádnou stížnost od pacientů na třicetikorunové platby. "Ani jednou se nestalo, že by pacient řekl, že nezaplatí, protože s platbou nesouhlasí," řekl. Pacienti totiž byli zvyklí na to, že u zubaře se vždy platilo, takže 30 korun navíc podle Chrze už neřešili.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…