Zrušení poplatků přivedlo do ordinací praktiků až o polovinu více pacientů
Od letošního ledna se dramaticky zvýšil počet kontaktů mezi praktickými lékaři a pacienty. „Uváděný nárůst počtu návštěv se pohyboval v rozmezí od dvaceti do sta procent, nejčastěji kolegové v anketě SPL uvedli nárůst o třicet až padesát procent. Vyšší počty byly hlášeny z Ústeckého a Moravskoslezského kraje a Prahy,“ říká pro Medical Tribune MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL).
Praktičtí lékaři avizovali změnu v chování pacientů už v průběhu ledna. Na vlastní kůži zaznamenali, že zrušení regulačních poplatků přivedlo do jejich ordinací více pacientů než jindy. „Okruh pacientů nyní zvýšeně navštěvujících naši ordinaci byl víceméně dopředu znám. Ti pacienti, kteří dříve uvažovali, jestli jim těch 30 Kč stojí za návštěvu, chodí nyní do ordinace jako na dovolené ke švédskému stolu,“ uvedl před dvěma měsíci v diskusním fóru MUDr. Martin Dudek, praktický lékař z Dobřichovic.
Teď v dubnu už mohou lékaři hodnotit tento trend nárůstu počtu návštěv statisticky. „Na základě průběžně přicházejících informací o nárůstu kontaktů od členů z celé republiky jsme se rozhodli o přesnější zmapování situace,“ říká předseda SPL Václav Šmatlák. V rychlé anketě SPL oslovilo své krajské a okresní zástupce a jejich prostřednictvím i další členy SPL s žádostí o porovnání počtu kontaktů za období 1. čtvrtletí 2014 a 2015. „Výsledky potvrzují v každém kraji v uvedeném období nárůst počtu kontaktů i za březen, tedy již po odeznění chřipkové epidemie,“ dodává předseda sdružení.
Zrušení regulačních poplatků se podle praktických lékařů dotkne především pacientů samotných, protože zákonitě dojde ke snížení kvality poskytované péče. „Lze očekávat delší objednací doby, prodloužení čekací doby v čekárnách ZZ, méně času na pacienta. Prostředky plánované na kompenzaci nepokryjí nárůst frekvence kontaktů, tedy nutně dojde ke snížení investic na provoz – např. na nákup setů pro rychlou laboratorní diagnostiku,“ uzavírá Šmatlák.
Zdroj: Medical Tribune