ZPMV využije Karty života k předání zprávy o výdajích na léčbu
Zdravotní pojišťovny budou muset posílat každému klientovi bez vyžádání zprávu o částce, kterou za rok daly za jeho léčbu.
Počítá s tím novela zákona o jednotném inkasním místu od roku 2015. Zatím posílají pojišťovny přehledy jen na vyžádání.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) dává tyto informace už teď v projektu Karta života. Z 1,19 milionů klientů ji má 140.000, každý týden 800 přibude, řekl ve středu ČTK ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček.
"Karta života je dokument uložený v databázi pojišťovny, její se dozví, kolik stojí jeho zdravotní péče, jaká měl vyšetření, zda a jaké má alergie či jaké léky užívá. K vybraným zdravotním údajům se dostane záchranka, karta tak může i zachránit život," shrnul ředitel. Součástí karty je osobní účet klienta s údaji o vydáních na péči za tři roky zpět.
Klienti, kteří si kartu zřídili, se přes heslo dostanou na počítači k výdajům na svoji léčbu, do karty mohou také sami zapisovat. Mohou si informace nechat poslat v SMS na mobil. Od února spustí ZPMV bezplatnou aplikaci pro chytrý mobil iPhone či Android, klienti získají tak budou moci do karty také zapisovat.
Od stejného data zahájí ZPMV společnou kampaň s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, která produkt přebírá. Tím by se počty lidí s Kartou života mohly výrazně rozšířit.
Gajdáček zdůraznil, že na rozdíl od elektronické zdravotní knížky IZIP, kterou platí svým klientům Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), nemá Karta života ambici stát se elektronickou zdravotní dokumentací.
ZPMV vložila v letech 2009 až 2011 do projektu čtyři miliony korun a spravuje ho sama, nemá na to žádnou firmu. VZP dala za projekt IZIP za deset let 1,8 miliardy a čeká ji rozhodování, zda v něm setrvá, nebo vystoupí.
autor: Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK