ZPMA bude od srpna zvát na kolonoskopii, VZP začne od ledna 2009
Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ZPMA) bude jako první z deseti zdravotních pojišťoven hradit preventivní kolonoskopii, kterou se dá včas odhalit rakovina tlustého střeva a konečníku. Vybrané skupiny začne od srpna zvát na vyšetření dopisem. ČTK to řekl ředitel pojišťovny Vladimír Kothera. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod ČTK řekl, že celostátní screening zahrnující i kolonoskopii zahájí 1. ledna 2009. U ZPMA je 370.000 lidí, u VZP 6,5 milionu.
Zdravotní pojišťovny zatím hradí kolonoskopii jen lidem, u nichž běžný "psaníčkový" test odhalí krev ve stolici. Kolonoskopie pak umožňuje detailně prohlédnout vnitřní povrch střeva a rozlišit, zda jde o krvácení z hemoroidů, polypu či nádoru. Testy ale odhalily jen pětinu nádorů, velká část jich není spojena s krvácením. Kolonoskopie odhalí všechny.
Kothera řekl, že kolonoskopii zaplatí jednou za dva roky lidem, kteří dosáhli 50 let a nemají žádné příznaky. Lidem od 40 let je zaplatí jednou ročně, pokud se u jejich rodičů, dětí či sourozenců vyskytla rakovina tračníku nebo konečníku. Jednou ročně zaplatí vyšetření ženám, které se léčily s rakovinou prsu, dělohy nebo vaječníku. Věkové omezení není.
"VZP plánuje celostátní screening kolorektálního karcinomu od ledna 2009 pro skupinu pojištěnců ve věku od 55 let, do té doby je však nutné provést ještě řadu legislativních opatření," upřesnil Rod.
"Od srpna začneme oslovovat dopisem vybrané skupiny pojištěnců. Informujeme je o možnosti podstoupit preventivní kolonoskopii a dáme jim seznam míst v blízkosti jejich bydliště, kde je vyšetří," řekl Kothera. V první vlně dostane dopis 2000 lidí pojištěných u ZPMA. Jedno kolonoskopické vyšetření stojí 750 korun. Kdyby všichni oslovení přišli, vydá ZPMA za rok 1,5 milionu korun ze svého preventivního fondu. Podle Kothery ukáže reakce prvních oslovených, zda mají lidé o vyšetření zájem. Postupně chce ZPMA oslovit až 40.000 svých pojištěnců. Ne všichni přijdou, takže by ročně podle Kothery mělo stačit řádově pět milionů korun.
Kolonoskopie byla poprvé úspěšně použita v roce 1970. Kolonoskop se skládá z ohebné hadice vybavené pracovním kanálem a zakončené optickým systémem. Hadici zavádí lékař do konečníku a tlustého střeva. Optická vlákna vedou informaci do procesoru, který ji zpracuje. Výsledkem je přesný obraz střeva. Kolonoskop odhalí i změny, které rentgen nezobrazí. Pracovním kanálem může lékař odebrat bezbolestně kousek tkáně pro další vyšetření.
Ročně je v Česku zjištěno 7000 až 8000 nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, téměř 2000 pacientů zemře. V Česku žije kolem 42.000 lidí, kteří se léčili a zhoubnou nemoc tlustého střeva a konečníku přežili.
Zdroj: ČTK