Značka Lachema bojuje o přežití
Společnost Pliva-Lachema z Brna má problémy. Po třiceti letech tato česká značka možná zmizí z farmaceutického trhu. Ve firmě, která po březnovém propouštění nyní zaměstnává 460 lidí, vládne napjatá atmosféra.
Odboráři společnosti Lachema si u antimonopolního úřadu stěžují, že izraelský farmaceutický kolos Teva Pharmaceutical, nový vlastník tradičního brněnského výrobce léků, porušuje pravidla férového podnikání.
"Kroky, které nyní společnost Teva v české firmě podniká, podle našeho názoru porušují podmínky stanovené Evropskou komisí při schvalování akvizice.
Teva likviduje svou konkurenci
Na klíčových evropských trzích se Teva měla vzdát prodeje léků proti rakovině se stejnou účinnou látkou, to ale neudělala," uvedl místopředseda Odborového svazu ECHO Pavel Skulina.
Teva podle něj místo toho brzdí prodej českých léků, s nimiž si na trzích konkuruje.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stížnost obdržel včera odpoledne.
"Je to zatím moc čerstvá záležitost. Budeme se tím samozřejmě zabývat," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa.
V polovině února izraelské vedení ukončilo v brněnské fabrice výrobu tablet proti rakovině a zrušilo výzkumný ústav. Během sedmi týdnů už podnik propustil 125 zaměstnanců - zhruba šedesát jich pracovalo ve výzkumu, patnáct ve výrobě tablet a padesát dalších v různých odděleních společnosti. Management podniku se snažil zaměstnance uklidnit a ujistil je, že hledá zájemce o koupi brněnského závodu.
Ti se však obávají, že po zásazích nového majitele zůstane z předního světového výrobce léčiv jenom slabé, konkurence neschopné torzo. "Jedná se o cílenou likvidaci brněnského podniku.
Teva by byla sama proti sobě, kdyby prodávala firmu s fungujícím vývojem. Konkurujeme jí téměř ve všech druzích léků," uvedl šéf odborů Pavel Zakopal.
Možná je i stávka odborů
Odboráři projednávali i možnost stávky, ale nakonec se rozhodli, že počkají, jak dopadnou první jednání o prodeji podniku. Pochybují přitom, že to s nimi nový vlastník myslí dobře.
"Ztrácíme důvěru v management firmy. To, že Teva brněnský závod nepotřebuje,muselo být novému vlastníkovi jasné už před Vánocemi, kdy velmi srdečně mluvil o tom, jak se těší na spolupráci s námi," uvedl Zakopal.
Analýzami výroby a výzkumu brněnského závodu se izraelská firma podle něj zabývala už od léta loňského roku.
Zaměstnanci jsou tedy z chování společnosti v šoku a stěžují si, že se jim od českých manažerů brněnského podniku nedostává pořádné vysvětlení, co s nimi vlastně bude.
"Komunikace vázne. Management jenom plní rozkazy vlastníka, které nám nejsou schopni vysvětlit," dodává Zakopal.
Série jednání se zájemci o koupi podniku začala podlemluvčí společnosti Pliva-Lachema Jany Šilarové včera a potrvá i v dalších dnech. "Pokud se závod nepodaří prodat, tak výroba léků v Brně skončí," uvedla mluvčí.
Jména firem, které projevily zájem o koupi podniku, ale odmítla zveřejnit s tím, že jednání jsou zatím na počátku.
Podle mluvčí není na místě používat tak silná slova jako likvidace.
"Teva koupila akcie společnosti Pliva-Lachema jako součást skupiny Pliva, respektive americké skupiny podniků Barr. Původní záměr Tevy tedy nebyl kupovat přímo brněnský závod, ale celou skupinu. Teva nyní reálně plánuje prodej společnosti Pliva-Lachema, která svými výrobními kapacitami do skupiny nezapadá, naopak se s nimi stoprocentně překrývá," vysvětluje Šilarová.
Tým výzkumných pracovníků byl podle Zakopala nejcennějším jměním společnosti Pliva-Lachema. Jeho rozprášení před prodejem firmy zájem potenciálních kupců o brněnského výrobce léků nezvýší.
"Nový vlastník navíc v současné době převádí veškerá naše know-how na své dceřiné společnosti a tím prakticky připravuje naši firmu o budoucnost," uvádí Zakopal.
Brněnský výrobce léčiv je podle mluvčí pro zájemce o koupi atraktivní i bez výzkumného pracoviště. "Pliva-Lachema v minulosti investovala a stále investuje velmi vysoké částky do rozvoje výrobních kapacit a moderních laboratorních technologií, které zůstávají součástí společnosti. Bude-li mít potenciální kupec zájem o výzkum a vývoj, bylo by možné ho za určitých okolností obnovit," domnívá se Šilarová.
František Kiss, bývalý vedoucí výzkumu v Lachemě, stál v osmdesátých letech u zrodu výzkumných aktivit brněnského závodu. Nyní neskrývá své rozčarování a znechucení z toho, co se v podniku děje.
"Společně s kolegy jsme se snažili za socialismu prorazit monopol Spofy. Nemohu uvěřit tomu, že to dítě, které nás stálo spoustu času a nervů, může po třiceti letech takto smutně skončit," vysvětluje Kiss.
Potenciál farmaceutického výzkumu byl přitom v Lachemě podle Kisse velký. Svůj úspěch založila společnost Pliva-Lachema na protinádorových lécích. Později se k nim přidaly kardiovaskulární léky a antivirotika.
"Platinová cytostatika patří mezi největší trháky na trhu. Karboplatina z Lachemy se prodává po celé Evropě, ve Spojených státech a Japonsku," dodal.
"Tím, že nový vlastník zruší výzkum a propustí zaměstnance, nevyužívá drahé technologie, které má k dispozici, vlastně zabíjí fungující firmu. Ta přichází o know-how. Fabrika má potom v podstatě cenu nemovitostí, strojů a pozemku," odhaduje hodnotu podniku Jakub Nosek, který se specializuje na poradenství v oblasti akvizic.
Zdroj: Mladá Fronta DNES