Přeskočit na obsah

Změny ve vybírání dovolené

Jsme zdravotní sestry v nepřetržitém provozu, máme dlouhodobé plány, které píše staniční sestra, není to pravidelný graf, dlouhý x krátký týden. K dispozici je nám po celý rok. Od r. 2014 nám bude DP změněn, budeme 1x v měsíci sloužit celý týden ranní služby. Pokud si naplánujeme dovolenou na týden, kdy budeme mít v DP ranní služby, musíme si vzít dovolenou na celý týden!

Je možné, aby nám byl v nepřetržitém provozu nařízen ranní provoz ? Byly jsme také informovány, pokud si dovolenou v tomto týdnu vybereme, musíme zajistit, kdo bude za nás daný týden sloužit!! Ještě bychom se chtěly zeptat, zda je možné, aby nám zaměstnavatel sám bez upozornění vložil do výkazu práce dovolenou za loňský rok /aniž bychom podepsaly dovolenku nebo nám to předem oznámil/?

Odpovídá právník se zaměřením na medicínské právo Mgr. Miloš Máca.

Zákoník práce ani jiný právní předpis neklade zaměstnavateli povinnost, aby v nepřetržitém provozu obsazoval zaměstnance do směn střídavě, pokud jde o denní doby, tedy jednou na ranní, jednou na odpolední a jednou na noční směnu. Tudíž postup, kdy Vás zaměstnavatel nechá sloužit v nepřetržitém provozu po celý týden ranní směny, nijak neodporuje právním předpisům. Rozvržení pracovní doby, pokud ji nemáte zakotvenou přímo v pracovní smlouvě (což nepředpokládám), je tedy v kompetenci zaměstnavatele, to vychází z § 81 odst. 1 zákoníku práce (dále „ZP“). Omezení zaměstnavatele v rozvržení pracovní doby samozřejmě existují, např. v § 81 odst. 2 ZP, podle kterého při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce, anebo v § 81 zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Jak je zde tedy zřejmé, rozvržení ranních směn na celý týden asi těžko vyhodnotíme jako systém ohrožující bezpečnost práce, stejně tak zaměstnavatel pravděpodobně dodrží časovou lhůtu pro seznámení s konkrétním rozpisem pro příslušné měsíce. V rozvržení pracovní doby naopak zaměstnavatel není omezen ve smyslu, že by musel u jednotlivých zaměstnanců v nepřetržitém provozu střídat ranní, odpolední a noční směny. Žádné takové ustanovení zákoník práce neobsahuje.

 

Rovněž nařízení zaměstnavatele o vybírání dovolené po celých týdnech nelze kvalifikovat jako jednání v rozporu se zákoníkem práce. Podle § 217 ZP totiž dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Totéž ustanovení k tomu uvádí, že při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno k oprávněným zájmům zaměstnance. Tedy není povinen se výslovně řídit požadavky zaměstnance, ale je povinen pouze „přihlížet“. Zmíněné oprávněné zájmy byste zaměstnavateli musela prokázat, tedy doložit, že je Váš požadavek na vybrání pouze jednoho dne dovolené namísto nařízeného celého týdne natolik opodstatněný, aby došlo k nutnosti zaměstnavatele toto respektovat. Plně chápu, že toto ustanovení je vůči zaměstnancům tvrdé, ale bohužel pokud zaměstnavatel není přístupný domluvě ohledně čerpání dovolené, až na výjimečné situace (oprávněné zájmy) nemá zaměstnanec právní nárok na čerpání dovolené v termínech či jednotlivých dnech, které si sám zvolí.

 

Zákoník práce neklade zaměstnanci žádnou povinnost zajistit za sebe náhradu po dobu, co čerpá dovolenou, kterou mu sám zaměstnavatel určil. Situace však může být problematická v případě, že o dovolenou žádá sám zaměstnanec v termínu, který potřebuje, a zaměstnavatel je ochoten vyhovět pouze v případě zajištění náhrady. Jak již bylo řečeno, dovolenou v termínu, který si určí sám zaměstnanec, nelze právně nárokovat, tudíž pokud zaměstnavatel nezmění svůj přístup a nepovede se Vám dosáhnout jiné dohody, velmi pravděpodobně budete v praxi postavena před volbu menšího zla, že buď náhradu seženete a zaměstnavatel Vám dovolenou ve Vámi požadovaném termínu schválí, anebo neseženete a zaměstnavatel neschválí. V daném případě bude tedy postup zaměstnavatele nepříjemný, nikoliv však nezákonný. O nezákonný postup by šlo jen v případě, že by Vás zaměstnavatel nutil do shánění náhrady po dobu dovolené, kterou Vám jednostranně určil on sám.

 

Rozhodně je nepřípustné jakékoliv dopisování dovolené do výkazu práce za uběhlý měsíc bez Vašeho souhlasu. Podle § 217 odst. 1 věta poslední ZP je zaměstnavatel povinen určenou dobu čerpání dovolené písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. Tudíž jakékoliv zpětné doplňování dnů staré dovolené do výkazů či určování dovolené pro dny v měsíci, který již uběhl, je v přímém rozporu s citovaným ustanovením zákoníku práce, pokud s tímto postupem sám zaměstnanec nesouhlasí.

 

www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…