Změnit zdravotní pojišťovnu budete moci jen jednou za rok
Za každého pacienta totiž pojišťovna dostává peníze. Pokud klienti během roku přejdou jinam, mění se i její příjem. Podle ministerstva teď získají lidé větší jistotu, že jim zdravotní péči pojišťovna kdykoliv během roku skutečně uhradí.
Svaz pacientů ČR je však jiného názoru.
"Některé pojišťovny nechtějí svým klientům hradit určité výkony kvůli restrikci. Pacient má teď možnost přejít jinam, kde mu péči zaplatí. Stanovit možnost přechodu jednou za rok je popření možnosti výběru a zhoršení komfortu pacienta. A to jen kvůli tomu, aby byla rozpočtová bilance? To by nám pak stačila jedna pojišťovna," míní Luboš Olejár, šéf Svazu pacientů. Zmenší se konkurence Dosud měli lidé možnost k jiné pojišťovně přejít každého čtvrtroku. Změna přitom nepřispěje k lepšímu ani podle zdravotních pojišťoven. "Omezí se tak konkurence mezi zdravotními pojišťovnami a to systému nepřispěje. Pacienti teď budou mít menší možnost se bránit proti opatřením, která pojišťovny zavádějí," potvrzuje omezení klientů Vladimír Kothera, viceprezident Svazu pojišťoven a šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance.
Pacienti však mají obavy, že změna povede ještě dál. "Bojíme se, aby opatření nemířila k řízené péči, tedy že by vybírala lékaře pojišťovna, a rozhodovala tak o tom, jakou péči dostaneme. A to musíme odmítnout, protože pak by byl pacient jako nevolník," zlobí se Luboš Olejár.
A řízená péče skutečně ve hře je. Jedním z doporučení, které nedávno předložila Národní ekonomická rada vlády, je i zavedení alternativních zdravotních plánů. V jejich rámci by pak ti pacienti, kteří by stáli o levnější pojistku, mohli přistoupit na omezení vlastní volby lékaře. "Do alternativních plánů by se skutečně řízená péče dala zakomponovat. Zatím ale tuto možnost zákon nedává, můžeme klienta jen motivovat k prevenci. Uvidíme, zda se tato cesta otevře. Podle nás by to byl krok správným směrem," říká Vladimír Kothera.
Větší dohled i zodpovědnost Pojišťovny se v příštích letech dočkají i dalších velkých změn. Právě teď totiž ministerstvo zdravotnictví připravuje věcný návrh zákona, který by měl platit od roku 2013.
"Dnes pojišťovny fungují na základě dvou zákonů – VZP podle jednoho, ostatní podle druhého. To by se mělo změnit a podmínky by byly jednotné. Došlo by také k zpřísnění dohledu nad pojišťovnami a členové výkonných orgánů by nesli větší odpovědnosti při hospodaření," shrnuje Sršeň záměr zákona, který by měl být během srpna představen vládě.
MICHAELA KOUBOVÁ
Rakovnický deník
Vyšlo také v: Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Pražský deník
Zdroj: Rakovnický deník