Změna zákona pomůže nemocnicím ve znevýhodněných oblastech
Autor:
Nemocnice v Jeseníku je od roku 1995 v soukromých rukou. Ročně tady lékaři ošetří na 5 tisíc pacientů. Zdravotnickému zařízení teď ale schází peníze.
Jan Jedlička, ředitel Nemocnice Jeseník:
Ono to nefunguje, to prostě není ekonomické perpetuum mobile.
Autor:
Zařízení se do problémů dostalo hlavně proto, že v jeho spádové oblasti žije málo obyvatel, jen asi 40 tisíc. Polovina z nich navíc dojíždí během týdne za prací a v případě potřeby tedy využívá lékařské služby jinde. Od zdravotních pojišťoven tak nemocnice dostává méně peněz, než by potřebovala. Pokud se situace nezlepší, hrozí podle jejího vedení v krajním případě uzavření některých lůžkových oddělení. Kraj, na který se zástupci nemocnice obrátili se žádostí o pomoc, oslovil města a obce v regionu. Chtěl vědět, jestli mohou na chod zařízení přispívat.
Marie Fomiczewová /ČSSD/, starostka Jeseníku:
Samosprávy odpověděly negativně.
Autor:
Určitou nadějí by teď podle náměstka hejtmana Michaela Fischera mohla být připravovaná novela zákona.
Michael Fischer /ČSSD/, náměstek hejtmana OL kraje:
Stanoví časovou a místní dostupnost akutní lůžkové péče, kterou jsou povinny pojišťovny zajistit. Velmi pravděpodobně řekne to, že ta nemocnice tam zůstat musí, a že ji pojišťovny musí zaplatit.
Vlastimil Sršeň, mluvčí, Ministerstvo zdravotnictví ČR:
Novela zákona 48 jako taková nebude rozhodně zvýhodňovat některá zdravotnická zařízení oproti jiným. Naopak ty podmínky budou rovny. A my připravujeme na příští rok úhradovou vyhlášku, která bude znamenat hrazení podle diagnózy, tzv. DRG, což zavede oproti dnešnímu stavu do systému jasnou spravedlnost.
Autor:
Ve hře je podle kraje ještě další možnost, jak by pojišťovny mohly pomoci. A to tak, že by ke smlouvám s nemocnicí přistupovaly jinak než v ostatních případech.
Jiří Vévoda, mluvčí VZP Olomouc:
Bude to předmětem dalších jednání. Pojišťovny se se zástupci nemocnice setkají v srpnu.
Eva Knajblová, ČT, Jeseník.
Zdroj: ČT