Žluté týdny proti žloutence
Od 20. března začne v České republice preventivní kampaň Žluté týdny, která připomene nebezpečí virové hepatitidy a nabídne slevu na očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B. Kampaň se uskuteční ve 12 městech, kde budou většinou na centrálních náměstích umístěny žluté stany a preventivní týmy navštíví i polikliniky, obchodní centra a hudební kluby. Sdělil to jeden z organizátorů kampaně Jakub Svěrák.
Zájemci mohou ve stanech od členů týmů získat kupony, na které dostanou desetiprocentní slevu, pokud se do 14 dní nechají očkovat v příslušných regionálních Zdravotních ústavech. Očkování zahrnuje tři dávky a stojí zhruba 4500 korun. Sleva platí pro první dávku nebo i pro další, jestliže bude celá částka zaplacena najednou. Bližší údaje budou na webových stránkách www.zloutenky.cz.
Proti žloutence typu B jsou od roku 2001 očkovány všechny narozené děti a děti ve věku 12 let. Za šest let bude takto očkována populace do 24 let věku. Podle Deanny Skalleové ze Zdravotního ústavu v Hradci Králové je nyní očkováno zhruba sedm procent dospělé populace, což je výrazně méně než v okolních zemích.
Lékařka Eva Charvátová uvedla, že žloutenka typu B u části nemocných přechází do chronické fáze, která bývá spojena s pokračující destrukcí jater, cirhózou či dokonce karcinomem jater.
Virus hepatititdy B se přenáší krví a dalšími tělními tekutinami. Nákazu může vyvolat sexuální kontakt, ale stačí také použít společné hygienické potřeby či lžičku. Riziko představuje každá drobná oděrka a samozřejmě také piercing nebo tetování. V tomto případě je virus ukryt v barvě.
Inkubační doba trvá čtyři týdny až půl roku. Pak se objeví únava, slabost, nevolnost, tmavá moč, světlá stolice a zpravidla zežloutnutí kůže a očního bělma. U některých lidí se příznaky nemusí projevit a hepatitida může přejít do chronické fáze. Do chronické fáze přechází žloutenka typu B u 40 procent nemocných dětí a u desetiny dospělých pacientů.
Hepatitida typu A, které se také říká nemoc špinavých rukou, má podobný průběh, ale její následky nebývají tak zlé. Pro starší lidi však představuje významné zdravotní riziko.
Polovina české populace se žloutenky nebojí a má pocit, že jí se tato nákaza netýká. Obavy mají nejčastěji cestovatelé do exotických zemí. Přitom podle Skalleové existuje vysoký výskyt žloutenky například v Jugoslávii, jižní Itálii a Egyptě, kam Češi často cestují.
Riziko nákazy je dáno nejen výskytem infekce, ale i vnímavostí každého člověka. Ohroženi jsou zejména mladí aktivní lidé.
Zdroj: ČTK