Zlínští lékaři vyzývají
Zlínští organizátoři lékařských protestů se obracejí osobním dopisem na každého ze zhruba 5000 členů Sdružení praktických lékařů. Vysvětlí jim, proč 28. března zůstanou jejich ordinace zavřené. Nejsou spokojeni s tím, kolik jim za léčení platí pojišťovny. Tvrdí, že je to málo, a odmítli podepsat cenové dodatky s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou pro letošní rok.
"O podporu žádáme všechny kolegy. V našich silách není projet všechna regionální sdružení, proto jsme poslali dopis, který by měli od pondělka postupně dostávat do schránek," řekl předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.
V dopise, vyzývají organizátoři lékaře, aby nebyli lhostejní a bojovali o pozici, která jim právem náleží. Praktici dělají 52 procent všech ambulantních výkonů, ze systému zdravotního pojištění dostávají 4,64 procenta úhrad. Pojišťovnám stoupají příjmy z výběru pojistného, praktikům nikoli.
"Domníváte se, že nám současný stav umožňuje adekvátně pečovat o pacienty," ptají se v dopise kolegů organizátoři protestu. Upozorňují je i na vznik občanského sdružení Praktik.cz, které by mělo pomoci lékařům prosadit jejich cíle. "Snahou je vytvořit tlak na pojišťovny i ministerstvo, což podle nás dosavadní sdružení nedělá," píší.
Podle Nečase zůstanou ve středu zavřené ordinace praktiků a pediatrů na Zlínsku, jižní Moravě a Olomoucku. Účast slíbili také lékaři v západních a jižních Čechách, na Vysočině, v Nymburku a Praze 12. Další lékaři se radí, jakou formou se k protestu připojí.
Lékaři podle Nečase dbají na to, aby jejich protest nepoškodil pacienty. Zajistili místa, kde bezodkladně ošetří akutní případy. Ve Zlínském kraji například to bude tam, kde se poskytuje lékařská služba první pomoci. "My poskytneme lékaře a provozovatel místnost," popsal. Pacienti najdou na dveřích ordinace svého lékaře zprávu, kdo a kde je v den protestů ošetří.
Ordinace zavírají praktici v krátké době podruhé. Poprvé to udělali 14. února. Od té doby se podle Nečase nic moc nezměnilo. VZP opravila původní propočty, takže z úhrad loňského roku strhne jednotlivé ordinaci v průměru 14.000 korun. Průměrně dostává ordinace od pojišťoven za rok jeden milion korun.
Nečas poznamenal, že průměr je něco jiného než skutečnost - jemu například srazí VZP 30.000 korun. Také údaje o milionovém příjmu ordinace jsou podle něj zavádějící.
Měsíčně obdrží od pojišťoven 105.648 korun, z toho nutné výdaje odeberou 80.400 korun, v tom je například nájem ordinace, plat sestry, odměna účetní, pojištění pracovní neschopnosti, leasing přístrojů a auta, sterilizace, zdravotnický materiál, praní prádla a další. "Průměrný hrubý příjem ordinace je tedy 25.248 korun, z toho je nutno odečíst ještě odvody 5500 korun," shrnul Nečas.
Zdroj: ČTK