Zlínské sdružení Samari opraví na Ukrajině část nemocnice
Zlínské občanské sdružení Samari opraví při dobrovolnické brigádě na Ukrajině část kardiologického oddělení nemocnice ve Vinogradovu. Akce, která se uskuteční na přelomu července a srpna, přijde na zhruba 300.000 korun. Organizace chce na projekt získat finanční a materiální sponzorské dary. ČTK to dnes řekl předseda sdružení František Tomanec.
Tomanec se v uplynulých dnech zúčastnil mise na Ukrajině, kde společně s Rudolfem Reitzem ze sdružení Maranatha a předsedou sdružení Pomoc bez hranic Janem Lauterbachem vytipovávali vhodné místo pro letní brigádu dobrovolníků a mapovali situaci místních nejchudších obyvatel, pro které bude Samari zprostředkovávat takzvanou sociální adopci.
"V nemocnici ve Vinogradovu opravíme pět pokojů na kardiologickém oddělení tak, aby vyhovovaly současným požadavkům Evropské unie," podotkl. Brigáda potrvá 14 dní a dobrovolníci za ni zaplaceno nedostanou, na nezbytné výdaje budou muset naopak přispět kolem 500 Kč.
Dobrovolnické brigády na Ukrajině pořádá Tomanec již několikátým rokem a vždy je o ně velký zájem. Letos se počítá s asi 20 místy, které budou přednostně obsazeny lidmi, kteří se sdružením Samari budou spolupracovat na regionálních projektech minimálně tři měsíce před odjezdem.
Samari společně se sdružením Maranatha uvažují také o opravě jednoho domku, v němž žije nemocná Ukrajinka, jež se stará o sedm dětí. Pět z nich v domku přímo bydlí. "Má zřejmě tuberkulózu, manžel zemřel a ona se musí o děti starat. Domek, kterému hrozí zřícení, je z nevypálených cihel a má jen dvě místnosti. Pouze v jedné z nich se topí," popsal siutaci rodiny.
Čtyřem dětem z této rodiny domluvil Tomanec také sociální adopci. V rámci rodícího se projektu Paprsky naděje pro Ukrajinu dostanou dvakrát ročně balík s oblečením, obuví a hygienickými a školními potřebami. Partnerem pro tento projekt se stal kazatel Ivan Filip, který na Ukrajině žije a spolupracuje s řadou českých humanitárních organizací. "Předali jsme mu také požadavek na vytipování dalších 50 až 100 dětí ze sociálně nejslabších rodin," doplnil předseda.
Sdružení Samari plánuje rozšířit projekt Paprsky naděje také například do Keni, Rumunska a Moldavska. Projekt už funguje v Bangladéši, kde se zaměřuje na vzdělávání dětí. Organizaci se podařilo získat přes 300 školáků, které nabízejí k takzvané adopci na dálku.
Zdroj: ČTK