Přeskočit na obsah

Zlínská nemocnice chce s odcházejícími lékaři jednat

Zlínský kraj - Nízká základní hodinová mzda, i nad sto hodin přesčasů měsíčně, přesvědčování k porušování zákoníku práce a dlouhodobá neochota ministerstva zdravotnictví řešit současnou krizi. To jsou jen některé důvody, kvůli kterým lékaři ve Zlínském kraji podepisují výzvu Děkujeme, odcházíme a chtějí dát ve svých nemocnicích do konce tohoto roku hromadnou výpověď.

Počet signatářů výzvy stále roste, oslovené nemocnice ale zatím nezpracovávají žádné krizové scénáře. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že na vyšší platy lékařů nemá.

Do celorepublikové výzvy Děkujeme, odcházíme Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK- -SČK) se už přihlásilo 110 z 270 stálých lékařů ve zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB). Do konce roku chtějí podat hromadnou výpověď.

"Dnes je plat začínajícího lékaře v Baťově nemocnici jen sto korun na hodinu a lékaře s dlouholetou praxí většinou jen do dvou set korun na hodinu. Chceme, aby byl uznaný samostatný zákon o odměňování lékařů. Aby začínající měli dvě stě a zkušení čtyři sta korun," uvedla jeden ze základních požadavků lékařů předsedkyně LOKSČK KNTB Marcela Henčlová.

Krajská nemocnice bude přemlouvat

Podle mluvčí KNTB Karly Havlíkové zatím zlínská nemocnice kvůli odchodu lékařů žádný krizový plán nezpracovává.

"S každým dobrým lékařem, který podá výpověď, budeme jednat. Věříme, že většina těch, kteří o odchodu uvažují, svůj postoj přehodnotí. Nějakým nátlakovým akcím však nebudeme podléhat," zdůraznila Havlíková s tím, že pokud by mělo skutečně odejít více lékařů, vedení bude muset operativně řešit zajištění neodkladné a akutní péče tak, aby důsledky akce nepocítili pacienti.

Výpověď chce do konce roku podat i padesát ze sta stálých lékařů Kroměřížské nemocnice. Předsedkyně místního LOK-SČK Ivana Horková mimo jiné upozornila na neúnosné množství přesčasů. "Lékaři slouží padesát až dvě stě hodin přesčasů měsíčně," připomenula služby navíc, které doktoři vždy musí odsloužit, ačkoliv jsou v přímém rozporu se zákoníkem práce. Vedení Kroměřížské nemocnice (KN) vnímá akci LOK-SČK jako vážný problém.

"Nicméně řešení jeho příčiny, ať již původních, nebo modifikovaných požadavků, je zcela mimo naši kompetenci," konstatovala mluvčíKNVeronika Klímová.

Zahraniční agenti si mnou ruce

V Uherskohradišťské nemocnici (UHN) stojí za výzvou Děkujeme, odcházíme 32 ze 166 lékařů. "Pokud nedostaneme jasný signál, že chce někdo naše požadavky řešit, skutečně podáme do konce roku výpověď. Už teď, 29. a 30. října, od nás pojedou dvě auta do Prahy na náborovou akci německých nemocnic," uvedl předseda místní organizace LOK-SČL Petr Vysloužil. Připomenul tak, že jsou lékaři připraveni cestovat za pacienty i do zahraničí.

"Ozvali se nám náboroví pracovníci i z nemocnic z Rakouska, Velké Británie, Irska a máme i velmi zajímavé nabídky ze Švédska a Francie," doplnil Vysloužil. Podle mluvčího UHN Jana Hrdého zatím vedení nemocnice žádné signály o odchodu většího počtu lékařů nemá.

"Naše nemocnice není řízena ministerstvem zdravotnictví a na naše zaměstnance se nevztahují platové tabulky.
Mzda jednotlivých profesí je domlouvána při kolektivním vyjednávání přímo mezi odbory a vedením nemocnice," doplnil Hrdý.

V Nemocnici Vsetín pracuje celkem 95 lékařů. Nejsou ale sdruženi do místní organizace LOK-SČK. "Dosud nemám informace, že by se někteří lékaři naší nemocnice připojili k výzvě. Pokud by se tak stalo, vedení by vzniklou situaci aktuálně řešilo," uvedla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz Deníku připustilo, že platy ve zdravotnictví nejsou optimální. "Nicméně v ekonomické krizi, která se týká všech bez rozdílu, se mzdy ve státní i komerční sFéře snižují. Není možné, aby byly platy zdravotníků výrazně zvyšovány," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

"Ve chvíli, kdy dojde k ekonomickému oživení, je pan ministr připraven prosazovat zvyšování mezd. Každopádně je však úroveň mezd konkrétního zdravotnického zařízení v rukou jeho managementu a zřizovatele," zdůraznil Sršeň.
Situace s odchodem tisíců lékařů je podle něj velmi vážná a ministerstvo ji rozhodně nebere na lehkou váhu.

"Nicméně jako u všech profesí, i v této platí volný pohyb pracovních sil a nikomu nelze bránit v odchodu. Ministerstvo pevně věří, že ne všichni lékaři svou hrozbu naplní," uzavřel Sršeň.

Regionální deníky, Martin Lavay

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…