Přeskočit na obsah

Zkrátili mi dodatkovou dovolenou. Proč?

Dotaz: Pracuji ve zdravotnictví na celý úvazek a mám dvanáctihodinové směny. Máme 5 týdnů dovolené plus 1 týden dodatkové dovolené. V loňském roce jsem byla 2krát na pracovní neschopnosti, celkem 1,5 měsíce, tedy 21 směn. Byla mi zkrácená dovolená o půl směny. Na můj dotaz, proč se tak stalo, mi účetní odpověděla, že mi byla zkrácena dodatková dovolená. V zákoníku práce jsem se dočetla, že běžná dovolená se krátí po 100 dnech neschopnosti a dodatková se krátí pouze v případě neomluvené absence, což jsem neměla. Kdo je tedy v právu?

Odpovídá advokát Mgr. Petr Glogar, odborník na pracovní právo z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Dobrý den, ve Vámi popisovaném případě nedošlo ke krácení dodatkové dovolené, ale s největší pravděpodobností k tomu, že Vám v důsledku pracovní neschopnosti nevznikl nárok na celý 1 týden dodatkové dovolené.

Obecně platí, že v případě, kdy pro zaměstnavatele pracujete (konáte práce zvlášť obtížné) jen část kalendářního roku, přísluší Vám za každých 21 takto odpracovaných dnů poměrná část dodatkové dovolené (1/12) z její týdenní délky.
Jak uvádíte, byla jste v pracovní neschopnosti 1,5 měsíce (předpokládáme, že doba v pracovní neschopnosti nevznikla v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním) a z tohoto důvodu Vám zřejmě ani nevzniklo právo na určitou část z 1 týdne dodatkové dovolené. Máte však pravdu v tom, že dodatkovou dovolenou lze krátit pouze z důvodů neomluveně zameškané směny.

Zdroj: PwC Legal

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…