Ziskovost lázní postupně klesá, vliv má i posilující koruna
Ziskovost českých lázní rok od roku klesá. Nůžky mezi výnosy a náklady se v posledních pěti letech pomalu zavírají. Z původních devíti procent se ziskovost nyní snížila přibližně na čtyři procenta. Mezi příčiny patří například přesun západoevropských klientů dále na východ, růst cen energií, ale také posilování koruny vůči euru. Na tiskové konferenci to s odvoláním na studii provedenou na Vysoké škole ekonomické řekl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.
"Přestože většinu růstu nákladů způsobuje stát deregulacemi cen energií, rozhodnutími o mzdách zdravotníků a podobně, tak to ale v několika letech za sebou nezohledňoval v dohadovacích řízeních s pojišťovnami," vyjádřil kritiku Bláha. Zároveň však zdůraznil, že lázeňství od státu žádnou pomoc nepotřebuje. "Je to jeden z mála oborů zdravotnictví, který je absolutně samostatný a nevyžaduje od státu žádné podpory a dotace," dodal.
Ve vlastnictví státu je zhruba pětina lázní, ostatní jsou soukromé. "Privatizační proces proběhl hned začátkem 90. let, kdy stát ponechal lázním naprosto volnou ruku, jestli přežijí, nebo nepřežijí," řekl novinářům předseda představenstva Royal Spa Mariánské Lázně Martin Plachý. Tržby českých lázní v roce 2006 dosáhly 7,6 miliardy korun. Zdravotní pojištění se na této částce podílelo ve výši 3,2 miliardy.
Služeb lázní využilo předloni celkově 327.000 klientů. Z toho 124.000 pobytů bylo plně či částečně hrazeno zdravotními pojišťovnami, téměř 67.000 návštěvníků si pobyt v lázních hradili sami. Počet samoplátců přitom postupně stoupá, v případě pojištěnců se naopak snižuje. Čeští samoplátci se v lázních zdržují v průměru šest dní, domácí pojištěnci až 23 dní.
České lázně evidovaly v roce 2006 přes 5,6 milionu přenocování, z toho čtyři miliony připadly na tuzemské návštěvníky. Více než polovinu zahraničních klientů tvoří Němci, s 18 procenty je následují Rusové, 4,5 procenta návštěvníků přijíždí ze Spojených arabských emirátů. Celkově lázně v Česku v roce 2006 navštívilo 131.476 cizinců. Nejoblíbenější destinací cizinců je jednoznačně Karlovarský kraj, kam jich směřuje až 85 procent.
Nejdéle v českých lázních pobývají klienti z Izraele. Průměrná délka jejich pobytu přesahuje 14 dní. Téměř stejně dlouho se zdržují Rusové, na třetím místě se v délce pobytu s 13 dny opět umístili návštěvníci ze Spojených arabských emirátů. Celková průměrná doba pobytu v tuzemských lázních dosáhla přibližně 12 dní.
Lázně zaměstnávají v ČR kolem 12.000 lidí, nepřímo jich zaměstnávají dalších 36.000. Počet lůžek, který předloni přesahoval 25.000, se za poslední čtyři roky příliš nezměnil.
Zdroj: ČTK