Zelení chtějí vyměnit doplatky v lékárnách za paušál za recept
Rakouský model lékové politiky navrhují převzít čeští zelení. Podle jejich představ by měli v budoucnu lidé zaplatit za vypsání receptu 30 až 50 korun, ale neexistovaly by doplatky za léky. Chronicky nemocní by přitom měli právo na vypsání více léků na jeden recept, například dávky na dva měsíce. Výjimky by platily i pro vybrané diagnózy.
Spoluúčast pacientů by podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka vedla k šetrnějšímu hospodaření s medikamenty a v konečném důsledku by znamenala i ulehčení životnímu prostředí. Likvidace prošlých léků je totiž složitá a nákladná. Ročně v Česku lidé vyhodí léky až za čtyři miliardy korun, což je desetina částky, již na léčivé přípravky za rok vydají zdravotní pojišťovny. Celkově dodají firmy na český trh medikamenty za 55 miliard, zdravotní pojišťovny uhradí zhruba 40 miliard a za 15 miliard si lidé léky nakoupí nebo je platí formou spoluúčasti.
Reforma lékové politiky v podání zelených by byla podle jejich místopředsedkyně Džamily Stehlíkové rozdělena do několika postupných kroků. Jejím cílem má být průhledné hospodaření s léčivy. Plán zelení představili při startu volební kampaně.
Návrh zelených zahrnuje zavedení degresivní marže na léky.
Pacienti by měli podle zelených mít možnost zahrnout léky do zdravotního připojištění. V lékárnách by pak neplatili.
Politickým tématem se dostupnost a cena léků stala po nástupu Davida Ratha do funkce ministra zdravotnictví. Lékárníky si znepřátelil snížením přirážky, kterou si mohou k lékům dávat. Nedávno doporučil, aby pacienti už v ordinaci žádali lékaře, ať jim napíše lék bez doplatku. Pokud pro ně je vhodný jen lék s doplatkem, měli by s receptem jít do lékárny ve fakultních nemocnicích nebo u poliklinik, kde jsou doplatky nižší než v malých lékárnách. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby tak Rath nabádá k nekalé soutěži a protežuje velké lékárny.
Sociální demokraté nevylučují zavedení poplatků za recept ve vzdálenější budoucnosti, v jejich volebním programu tento bod není. Opoziční ODS navrhuje zavést poplatky od 20 do 50 korun za návštěvu ambulantního lékaře, pohotovost, za den pobytu v nemocnici, za výdej léku na recept a za využití sanitky.
Zdroj: ČTK