Ze 14 zdravotních ústavů mají být jen dva, v Praze a Ostravě
Praha - Ze 14 zdravotních ústavů mají být jen dva, v Praze a Ostravě. Novinářům to řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a péče v ČR Jiří Schlanger, informaci ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Změna struktury zdravotních ústavů a snižování počtu jejich zaměstnanců se uskutečňuje už několik let. Podle odborů se tak nyní děje v rozporu se zákonem, ministerstvo to popírá.
Postupně od roku 2006 stále ubývá zaměstnanců hygienických stanic. Trvale ubývá i zaměstnanců zdravotních ústavů. Od roku 2006 musela ze zdravotních ústavů odejít už asi tisícovka zaměstnanců.
Ministerstvo chce v restrukturalizaci pokračovat, i když zákon, který měl hygienické stanice transformovat a byl připraven, neprošel sněmovnou. Odbory prý neznají skutečný cíl restrukturalizace ani to, jak budou služby hygienických stanic a zdravotních ústavů poskytované veřejnosti i soukromým subjektům zajištěny. "Reorganizace (ústavů) by se měla do voleb zrušit," řekl předseda.
Zaměstnanci ústavů jsou nuceni podepisovat dohody o pracovní činnosti s novým zaměstnavatelem, jinak končí, uvedl Schlanger. Odborový svaz proto nabízí zaměstnavatelům i zaměstnancům právní pomoc.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že jde o zefektivnění práce. Do budoucna chce zajistit, aby síť byla zcela nezávislá na dotacích. Změny dlouhodobě kritizuje poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Podle něj ministerstvo ruší fungující síť primární prevence. Podle odborů se důsledky nemusejí projevit dnes, ale až za několik let.
Prevence nemůže být zanedbána, všichni odborní terénní pracovníci zůstávají v terénu, omezuje se jen administrativa a končí vedení některých ústavů, ze 14 ředitelů budou dva, řekl ČTK Sršeň. Stát se podle něj musí chovat hospodárně, sníží se tím náklady. Žádné další propouštění prý není plánováno.
Pracovníci zdravotních ústavů v regionech budou úžeji spolupracovat s hygienickými stanicemi, zkvalitní se tím jejich fungování, tvrdí ministerstvo.
ČTK, Táňa Švrčková
Zdroj: ČTK