Zdražení cigaret má pomoci
Zdražení cigaret se zřejmě projeví na počtu dětských kuřáků, kteří jsou ke změnám cen nejcitlivější. Se zvyšováním spotřební daně se ale snižuje i celková spotřeba, míní odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Někteří její kolegové se však vyjadřují skeptičtěji. Nárůst cen podle nich vyvolává spíše přechod k levnějším značkám a může posílit i černý trh. Českou spotřební daň experti považují v porovnání s jinými státy Evropské unie ale stále za nízkou.
Kuřáky čeká v brzké době druhé zdražování cigaret v rozmezí zhruba půl roku. Ode dneška totiž opět stoupne spotřební daň a cigarety by při jejím plném promítnutí měly podražit o sedm až devět korun na krabičku. Předzásobení producentů je omezeno, takže výrobky za vyšší ceny se podle odhadů mohou začít objevovat v obchodech od konce dubna.
Fakt, že zvýšení ceny automaticky znamená snížení spotřeby, zpochybnil odborník na problematiku závislostí Michal Miovský. Podle něj do tohoto vztahu vstupuje řada dalších faktorů - koupěschopnost obyvatelstva, ekonomická situace v zemi či životní styl. "Od určitého momentu, kdy cena překročí určitou míru, naroste černý trh," řekl. ČR však podle něj tohoto stropu ještě nedosáhlo.
Z ankety, kterou loni uspořádala Linka pro odvykání kouření mezi zájemci o radu, vyplynulo, že finance jsou druhý nejčastější důvod, proč lidé přestávají kouřit. Tabákové potěšení se stalo neúnosným asi pro 18 procent volajících. Na prvním místě bylo zdraví, kvůli kterému vytočilo číslo linky 40 procent klientů.
Často se také objevuje tvrzení, že kouření se státu vyplatí. Konzumenti cigaret zatížených spotřební daní pak podle těchto hlasů dotují státní rozpočet. S tím však odborníci nesouhlasí. Česká ekonomika vinou tohoto zlozvyku navzdory výnosům ze spotřební daně ročně přichází o 80 miliard korun, uvedla nedávno ve svém prohlášení Česká lékařská komora. Náklady si vyžádá léčba, kuřáci také vzhledem k vyšší nemocnosti méně pracují.
Tabáku holduje více než čtvrtina české populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Podle odborných studií si pravidelně dopřává nikotin 11 procent třináctiletých a dvě procenta jedenáctiletých. Stoupá mezi nimi také množství vykouřených cigaret a přibývá pravidelně kouřících dívek. Pražské děti si poprvé zapalují v průměru v deseti letech.
Zdroj: ČTK