Zdravotnictví zažilo čtyři ministry, dluhy i protesty
Ve zdravotnictví rostlo zadlužení nemocnic a pojišťoven, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se dostala pod nucenou správu. Protestovali lékaři, zubaři i lékárníci. Čtyři ministři za volební období dluhy ani reformu zdravotnictví nevyřešili.
Ministerstvo:
V čele resortu se vystřídali čtyři ministři: Marie Součková, Jozef Kubinyi, Milada Emmerová (všichni ČSSD) a nestraník David Rath. Žádná z předložených ministerských koncepcí zdravotnictví se nedostala do praxe. Emmerové koncepce na léta 2005 až 2009 prošla loni vládou, která také schválila sérii úsporných opatření na zlepšení finanční situace zadluženého zdravotnictví. Z nich se už některé realizovaly i za nového ministra Ratha. Jeho záměry na ozdravění zdravotnictví a snížení dluhu pojišťoven jsou podle něj vtěleny do mnoha dílčích dokumentů.
Zadlužení:
S dluhy se potýkaly fakultní, krajské nemocnice i VZP. Kraje převzaly v lednu 2003 silně zadlužené bývalé okresní nemocnice, koncem roku jim pak vláda dala na oddlužení téměř 3,47 miliardy korun a tři miliardy na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Emmerová zrychlila růst zdravotnických dluhů, když vyhláškou nařídila vyšší dotace do nemocnic a umožnila rychlejší růst výdajů na léky. O osm procent se zvedly loni také platy zdravotníků ve státních nemocnicích.
Asi čtrnáctimiliardový dluh zdravotního pojištění má pomoci odstranit schválené oddlužení pojišťoven ve výši 3,8 miliardy korun (z toho asi tři miliardy připadají na VZP), změna systému přerozdělení pojistného a navýšení plateb za státní pojištěnce od února a podruhé od dubna 2006. Jde o jedno z největších navýšení za posledních 15 let, právě nízký příjem od státu byl podle pojišťoven jedním z důvodů zadlužení systému.
Také Rathova letošní "úsporná" úhradová a léková vyhláška, vyvolala spory se zdravotníky kvůli omezení péče o pacienta. Snížením obchodní přirážky na léky z 32 na 29 procent rozhořčil lékárníky. Od srpna proto má platit degresivní marže.
Letos Rath řešil dluhy fakultních nemocnic, když distributoři přestali dodávat léky třem nejzadluženějším. Vláda mu poskytne 1,6 miliardy korun. Celkově bude stát oddlužení 1,9 miliardy korun, Rath už dříve našel v rozpočtu 350 milionů.
VZP:
Největší česká zdravotní pojišťovna se dlouhodobě potýkala se zadlužením a zpožďováním plateb. Uvalení nucené správy na VZP loni v listopadu ministr Rath zdůvodnil právě rostoucím dluhem zdravotního pojištění, který loni činil asi 14 miliard korun, a také opakovaným porušením zákona o VZP. Prosadil odvolání ředitelky Jiřiny Musílkové, kterou vinil ze špatného hospodaření, a změnil členy správní rady. Parlament mu schválil i změny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Hospodaření VZP prověřuje i sněmovní komise. Rath přesvědčil vládu, aby do VZP v krátké době poslala několik miliard. Nyní se propad VZP pohybuje kolem sedmi miliard, také díky omezení výdajů pojišťovny. Podle Ratha by nucená správa mohla skončit začátkem května.
Neziskové nemocnice:
Přeměnou nemocnic na obchodní společnosti chtěly většinou kraje řešit jejich zadluženost. Ministerstvo a ČSSD to odmítaly a nakonec loni v září v parlamentu zákaz převodů prosadily, a to do doby přijetí zákona o neziskových nemocnicích. Ten nyní čeká, zda ho podepíše prezident. Sněmovna totiž v pátek hlasy levicových poslanců zákon o neziskových nemocnicích schválila, když přehlasovala senátní veto.
Rathův návrh zákona o neziskových zdravotnických zařízeních přináší do organizace akutní lůžkové péče nejzásadnější změny od roku 1989. Zákon počítá se vznikem 146 veřejných neziskových zdravotnických zařízení jako základu zdravotnické sítě. Nemocnice zůstanou formálně v pravomoci kraje, rozhodující slovo v nich ale bude mít stát. Odpůrci, hlavně z řad ODS a hejtmanů, kritizují to, že nemocnice, které nejsou na seznamu, nebo na přeměnu nepřistoupí, nebudou mít přístup do veřejného zdravotního pojištění a hrozí jim likvidace. Někteří hovoří až o zestátnění.
Protesty:
Lékaři protestovali a stávkovali, a to nejen za vyšší platy či nesouhlas s vládní reformou veřejných financí jako v červnu 2003. Privátní ambulantní lékaři, lékárníci a zubaři stávkou 6. ledna 2004 upozornili na potřeby ambulancí a lékáren, které ohrožovaly pozdní platby VZP. Kvůli zpožďování plateb VZP a zásahům ministerstva zorganizovali 6. října 2005 stávku a pětitisícovou demonstraci praktičtí lékaři. Záhy po ní padla ministryně Emmerová, kterou nahradil Rath. Proti jeho politice protestovali letos v lednu lékárníci kvůli snížení marží a 24. února demonstrovalo také na 8000 zdravotníků a pacientů. Generální protest chystají zdravotníci na květen.
Zdroj: ČTK