Zdravotnictví si vyžádá víc peněz
Výdaje na zdravotnictví se budou vlivem stárnutí populace a rozvojem moderních technologií výrazně zvyšovat a vyspělé země se na to musí dobře připravit. ČTK to řekl expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Joseph Kutzin. Přitom ve většině států, kde je zdravotní péče financována převážně z veřejných zdrojů, se podle něj zároveň objevuje i snaha po snížení nákladů spojených s pracovní silou. Problémům financování zdravotní péče v různých zemích se věnovala konference, která se tento týden uskutečnila v Senátu.
Stárnutí populace považuje za jednu z největších výzev i Evropská komise. Podle demografů se podíl seniorů v české populaci zvýší z 14,2 procenta v roce 2005 na 31,3 procenta v roce 2050. "Česká republika musí počítat s tím, že počet seniorů ve věku vyšším než 75 let se do roku 2030 minimálně zdvojnásobí, z nich 25 až 30 procent bude ve špatném zdravotním stavu," upřesnila demografka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Vlády by se podle Kutzina neměly spoléhat pouze na jeden nástroj. Třeba případné zvyšování odvodů na daních či zdravotním pojištění může přinést horší konkurenceschopnost evropských firem oproti podnikům z jiných částí světa. Řešení expert nevidí ani v pouhém zvyšování finanční spoluúčasti pacientů. "Užitečné může být jen v případě léčby běžných nemocí," uvedl.
Kutzin například doporučuje zaměřit se na větší efektivitu v léčbě chronických nemocí. Podle výpočtů totiž polovina ze všech výdajů na zdravotnictví připadá na léčbu asi pěti procent nejtěžších pacientů. Zmírnit růst výdajů podle Kutzina pomůže i kvalitní prevence.
"Když budete zvyšovat platby od jednotlivců, je třeba to dělat velmi opatrně," doporučuje. Českou republiku navštívil poprvé, nestačil se tedy ještě seznámit se specifiky českého zdravotnictví. Vychází ze svých zkušeností s jinými státy bývalého sovětského bloku. "Potřebují komplexní reformu, která by sledovala delší dobu stejné cíle," vysvětlil.
Vedle problémů spojených se stárnutím obyvatel a nástupem stále modernějších a dražších přístrojů se postkomunistické země musí podle Kutzina vyrovnat i se špatným stavem budov nemocnic a léčeben. "Modernizace infrastruktury si ještě vyžádá velké výdaje," míní. Například jen investice potřebné v českých psychiatrických léčebnách odhaduje ředitel léčebny v Praze - Bohnicích Ivan David na šest miliard korun.
Zdroj: ČTK