Zdravotnictví schází osmnáct miliard
* Jak ke konci roku vypadá výběr pojistného na zdravotní pojištění?
Zhruba od září se nám o něco zvyšuje deficit proti loňskému roku, takže ke konci října jsme meziročně byli na 98 procentech, o dvě procenta pod loňským výběrem. A zdá se, že nelze ani očekávat lepší celoroční výsledek, což je i špatná zpráva pro příští rok. Je to dáno především tím, že narůstá nezaměstnanost, což se naplno začíná projevovat až v posledních měsících.
* Takže pokles výběru pojistného je reálný, i když ekonomika začala nepatrně růst?
Nemůžeme však očekávat, že současně prudce porostou zaměstnanost a mzdy. Pokud pojišťovny plánují v příštím roce celkové příjmy zhruba 209 miliard korun, tak to je spíše optimističtější odhad. Je to sice o necelých sedm miliard korun více než letos, ale to je dáno zvýšením příspěvků za státní pojištěnce, který sice zdaleka není v původní výši, ale v rámci tzv. Janotova balíčku se podařilo přece jenom tyto peníze do systému získat.
* Co pro systém zdravotního pojištění znamenají ta očekávaná dvě deficitní procenta?
Pokud víte, že systém pracuje zhruba s 200 miliardami korun ročně, tak tato dvě procenta představují čtyři miliardy. Musíme si ale uvědomit, že to je neplánovaný pokles, zatímco rozdíl mezi tím, co jsme očekávali a jak se také nastavily výdaje, a mezi tím, co skutečně nyní dostáváme, je zhruba devět procentních bodů. A to už je osmnáct miliard, které v systému objektivně scházejí.
* Co z hlediska příjmů očekáváte, nejen jako generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny, v příštím roce?
I pro příští rok pojišťovny předpokládají, že příjmy budou nižší než výdaje. Ale je otázkou, jak dlouho budou jednotlivé pojišťovny schopny čerpat ze zůstatků, které mají k dispozici.
* Co tento stav může znamenat pro systém?
Pokud by se systém nepodařilo stabilizovat někde na současné hladině výdajů, tak skončí obrovským deficitem. Pokud se tato stabilizace podaří, prodlouží se naše schopnost překlenout recesi a můžeme i doufat, že v roce 2011 bude situace lepší. Ale za rozhodující považujeme, jestli se podaří udržet výdaje roku 2010 na úrovni letošních výdajů.
* Je podzim, začala doba honů. Pořádají se také hony na klienty?
Situace v přetahování klientů stále není dobrá. Dokonce můžeme říct, že k přestupnímu termínu, který byl k prvnímu říjnu, se objevovaly velmi neetické postupy provizních prodejců, které se nedají nazvat jinak než podvodem. Jako svaz jsme se vůči tomu velmi bránili, získali jsme příslib od vedení zdravotní pojišťovny Média, s níž jsou tyto praktiky především spojeny, že se s těmito dealery rozejde. Chtěl bych tedy požádat všechny čtenáře, aby se s námi podělili o své zkušenosti. Uvítám, pokud tyto podivné praktiky ustaly, pokud ne, potřebujeme být o tom informováni.
* Drsné přetahování klientů zdravotních pojišťoven je nový jev. Co by to mohlo se systémem udělat?
Musíme usilovat o to, aby mezi manažery zdravotních pojišťoven převládal striktně etický přístup. Přesto chápu, že pojišťovna, která je ze zákona postavena před nutnost rychle získat 50 tisíc pojištěnců a vlastně při současném právním uspořádání jim nemá co nabídnout, musí být v marketingu velmi agresivní.
* Máte představu o řešení tohoto problému?
Dlouhodobě by tento problém vyřešilo pouze to, pokud by pojišťovny získaly větší prostor pro vzájemnou konkurenci, především v oblasti poskytované zdravotní péče.
* Zdravotním tématem těchto dnů je tzv. prasečí chřipka. Jaké ekonomické zatížení to může znamenat pro pojistný systém?
Je to především zatížení státního rozpočtu, protože vakcíny nakoupil stát. Pojišťovny s tím mají značné provozní náklady a budeme hradit i vlastní aplikaci. Ta je ale mnohem méně nákladná než vlastní cena vakcíny. Mám zato, že se tomuto problému věnuje přehnaná pozornost. Riziko této chřipky není větší než riziko chřipky, na kterou jsme běžně zvyklí. Možná že půjde skutečně o epidemii, ale podle našich informací jde v případě této nemoci o poměrně jednoduchý a snadno překonatelný průběh. Prostě to není nic, s čím bychom se v životě zatím nesetkali.
Právo, Václav Tichý
Zdroj: Právo