Zdravotnictví dostane asi 50 milionů korun na transplantace
Praha - Asi 50 milionů korun dostane české zdravotnictví ze státního rozpočtu na rozvoj transplantační medicíny. Počítá s tím národní akční plán darování orgánů a transplantací na léta 2010 až 2015. Plán před měsícem schválila vláda. Novinářům ho včera představila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
"Pro řadu pacientů neexistuje jiná možnost záchrany života než transplantace. Jsem velmi ráda, že se podařilo spustit akční plán, který zajistí další rozvoj transplantační medicíny v Česku," uvedla ministryně. Akční plán počítá s rozšířením počtu nemocnic, které se budou na programu podílet, vzděláváním zdravotníků, změnami právní úpravy a rozšířením zahraniční spolupráce.
Na tyto a další aktivity půjde podle ministryně v letech 2010 až 2012 celkem 25,8 milionu a v letech 2013 až 2015 dalších 21,6 milionu korun. Ministerstvo počítá také s mediální kampaní.
"Chceme medializovat pozitivní přínosy transplantací," řekla náměstkyně Markéta Hellerová. Uvedla, že akční plán zavádí jako novinku ustavení dárcovských konzultantů do dárcovských nemocnic.
Jako příklad účinnosti takového kroku uvedla Španělsko, které se drží dlouhodobě na prvním místě v Evropě v počtu dárců. Ve všech zdravotnických zařízeních, která se budou na programu podílet, tedy bude ustaven místní dárcovský konzultant. Celkem by jich mělo být v Česku asi 70.
Mezi další novinky patří podle Hellerové vytvoření norem jakosti a bezpečnosti pro odběr, převoz a použití lidských orgánů. Častěji budou využívány také orgány od dárců vyššího věku či se vzácnými chorobami. Plánují se právní úpravy, které usnadní odběr orgánů od cizinců zemřelých v Česku, a uvažuje se i o zavedení úlev pro dárce orgánů, tkání a krvetvorných buněk, jak je to běžné v zahraničí.
Rozšíří se mezinárodní spolupráce. Podle ministryně se totiž mezinárodní výměna orgánů zatím využívá jen v zanedbatelném rozsahu. Přitom je to důležitá cesta k tomu, jak výrazně zkrátit čekací doby na transplantaci, zejména u dětí, pacientů se specifickými chorobami či urgentních čekatelů.
Jurásková upozornila, že čerstvě přijatá směrnice o přeshraniční spolupráci nezahrnuje oblast transplantací. To znamená, že dárci nebudou moci jezdit "za orgány", nehrozí transplantační turistika, ale jako dosud budou orgány "cestovat" za pacienty.
Z podnětu Evropské komise bude mít celá EU jednotná pravidla pro orgánové transplantace. V Evropě nyní není dostatek orgánů k transplantaci, situace se ale v jednotlivých zemích liší. Zatímco ve Španělsku je na milion obyvatel 33,8 dárce, v Rumunsku jeden. Úmrtnost při čekání se pohybuje mezi 15 až 30 procenty.
V ČR jsou čekací doby v průměru 12 měsíců, což je proti některým členským státům doba krátká. Vychází se z naléhavosti případu, imunologické shody i dalších faktorů. Děti mají vždy přednost.
Na vše dohlíží Koordinační středisko transplantací. Je zakázáno obchodovat s tkáněmi a orgány, není přípustná reklama. Za porušení transplantačního zákona hrozí tresty, od vysokých pokut přes zákaz výkonu činnosti až po nepodmíněné odnětí svobody.
ČR vychází z předpokládaného souhlasu s posmrtným darováním orgánům. V Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů je necelá tisícovka lidí. V ČR čeká na transplantaci zhruba 700 lidí, v celé EU 56.000.
ČTK, nam hha
Zdroj: ČTK