Zdravotnické poplatky bude nyní řešit Evropská komise
Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už zaslal Evropské komisi své vyjádření k proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví kraji. ČTK to potvrdil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. EK bude teď rozhodovat o případném zahájení formálního řízení s Českou republikou.
Podle něj vyjádření obsahovalo materiály, které zaslaly jednotlivé krajské úřady, kromě Plzeňského a Středočeského kraje. "Tyto kraje byly vyzvány k zaslání dokumentace a ta bude obratem postoupena Evropské komisi," dodal Rafaj.
ÚOHS je v oblasti veřejné podpory monitorovacím a poradenským orgánem. Rozhodovací pravomoc má pouze Evropská komise. Ta zatím ve věci zdravotnických poplatků s Českou republikou formální řízení nezahájila. "Domnívám se, že postup krajů je takový, že k tomu nakonec může dojít," uvedl Rafaj.
Většina krajů přestala hradit zdravotnické poplatky od začátku července, jedinými výjimkami jsou právě Středočeský a Plzeňský kraj. V Plzeňském kraji pacienti poplatek nejprve zaplatí a poté případně žádají kraj o jeho vrácení. Od 1. srpna bude stejně postupovat i Středočeský kraj. Plzeňský systém se ukázal jako jediný, proti němuž nemělo námitky ministerstvo vnitra. To kvůli poplatkům zahájilo s některými kraji správní řízení.
Kraje od loňského února na proplácení poplatků vynaložily přes 660 milionů korun, po zaúčtování částky za poslední měsíce se tato suma ještě zvýší.
Poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Chtěl tak zamezit údajnému nadužívání péče a připomenout lidem, že zdravotnická péče něco stojí. Poplatky kritizovala ČSSD, která z boje proti poplatkům udělala hlavní téma před krajskými volbami v roce 2008.
Volby vyhrála a v nemocnicích a lékárnách, které pod správu krajů patří, začala poplatky pacientům hradit. Toto jednání zvýhodňuje právě krajská zdravotní zařízení proti ostatním. O případ se proto začala zajímat EK, která má v oblasti veřejné podpory rozhodovací pravomoc.
Podle specialisty na oblast veřejné podpory z České asociace pro soutěžní právo Michaela Kincla nelze názor EK předjímat. "Je otázkou, jak se vypořádá se skutečností, že prakticky všechny kraje úhradu zdravotnických poplatků zrušily. Osobně si myslím, že to byl právě její záměr pohrozit prstem či zvednout výstražně obočí a vyčkat, jak se kraje zachovají," řekl ČTK Kincl.
I v jiných státech EU je financování zdravotnictví podle Kincla do značné míry závislé na veřejných rozpočtech a i tam lze předpokládat určitou kolizi s pravidly pro veřejnou podporu. "Jen se o ní nahlas nehovoří či o ní Evropská komise nemusí vědět," řekl Kincl. Jakýkoliv zásah proti České republice by tak podle něj mohl Evropskou komisi zahltit dalšími stížnostmi z jiných zemí. "Osobně tedy očekávám, že Evropská komise se se zrušením poplatků spokojí," dodal Kincl.
ČTK, Filip Vrána
Zdroj: ČTK