Přeskočit na obsah

Zdravotnické odbory se ostře ohrazují proti zprávě ministerstva zdravotnictví

Informace použité v této tiskové zprávě jsou zavádějící a nesprávně interpretují stanoviska odborového svazu.


● Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dosud velmi aktivně připomínkoval všechny právní normy vydávané Ministerstvem zdravotnictví a opakovaně upozorňoval na negativní dopady přijímaných změn na své členy a pacienty. 
● Odbory upozorňovaly na dopady zvýšení DPH do rozpočtů nemocnic a na nízké procento HDP, které vydává Česká republika na zdravotnictví.
● Odbory opakovaně ministra zdravotnictví vyzývaly, aby řešil příjmovou stránku zdravotního pojištění, tak, aby měli pacienti zabezpečený přístup k léčbě, což je jejich základním ústavním právem. To, že ministr zdravotnictví nedokázal ve vládě vyjednat navýšení plateb za státní pojištěnce, není chybou odborů! 
● Odbory protestovaly proti Memorandu ministerstva a zdravotních pojišťoven, které říká, že se má v České republice zrušit 10 000 akutních lůžek. Návrhu na zrušení 10 000 akutních lůžek nepředcházely žádné analýzy, nebyly zpracovány dopady zrušení na obyvatele, nebyly vyčísleny úspory, nebyla vypracována žádné pravidla. Materiály, které se k restrukturalizaci lůžek objevovaly, byly dementovány jak zdravotními pojišťovnami, tak ministerstvem. Dnes je ovšem situace jiná. Ministerstvo a zdravotní pojišťovny včera poprvé veřejně přiznaly, že chtějí rušit nejen lůžka, ale i oddělení a dokonce celé nemocnice. Odbory s tímto postupem zásadně nesouhlasí.
● Odbory protestovaly proti přenesení zodpovědnosti za poskytování zdravotní péče na zdravotní pojišťovny, kdy dnes nastávají situace, že ani Ministerstvo zdravotnictví nemůže ovlivnit ani počet lůžek v jimi zřizovaných organizacích. 
● Odborový svaz opakovaně na jednáních s Ministerstvem zdravotnictví upozorňoval i na sociální dopady reforem na pacienty. Zvyšující se poplatky a doplatky na léky staví pacienty do neřešitelných situací. 
● Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče České republiky nikdy nevydíral pacienty a nikdy proti sobě nestavěl své členy jako zaměstnance a pacienty. V době, kdy vrcholila akce „Děkujeme, odcházíme!“, to byl právě odborový svaz, kdo umožnil konstruktivní řešení situace, protože se zřekl legitimního požadavku na zvýšení platů a mezd také pro ostatní zaměstnance a s ministrem dohodl, že jim budou zvýšeny platy a mzdy až v roce 2012. Odborový svaz věřil, že ministr Heger tento veřejně daný slib splní! 
● Od podzimu roku 2011 odborový svaz opakovaně žádal ministra zdravotnictví o záruky, že bude zvýšení platů a mezd realizováno. Místo záruk se dočkal jen ideologických školení a tvrzení, která nejsou podložená fakty. 
● Odborový svaz trvá na tom, že problém plnění slibu ministra zdravotnictví zvýšit platy a mzdy ve zdravotnických zařízeních je ze strany Ministerstva zdravotnictví a Vlády ČR politizován. Dokládá to Usnesení Vlády České republiky ze dne 1. února 2012 č. 65 ke zdravotně pojistným plánům a Usnesení Poslanecké Sněmovny ze dne 3. 5. 2012, které mimo jiné stanoví snížení nákladů na zdravotní péči poskytovanou v nemocnicích na 98 % skutečnosti z roku 2011. Při stanovení úhrad nemocnicím ve výši 98 % roku 2011 nelze splnit slib zvýšení platů o 6,25 %. Toto si zřejmě velmi dobře uvědomoval i premiér Petr Nečas, který se při hlasování v Poslanecké Sněmovně zdržel. 
● Odbory si velmi dobře uvědomují i ekonomické souvislosti. Připomínají, že výběr pojistného ze zdravotního pojištění je na historickém maximu, stejně jako zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven, vyjma VZP. Prostředky na zvýšení platů a mezd jsou, jen nejsou distribuovány tam, kde by bylo třeba. 
● Ministerstvo se s odbory odmítá bavit o tom, že když nemocnice dostávají jen 98 % úhrad, nedostávají peníze navíc na platy. Tvrdí, že potřebné peníze na platy nemocnice dostávají a je vinou odborů, že nedokáží přímo v nemocnicích vyjednat zvýšení platů a mezd. Tuto konstrukci odbory rázně odmítají.

Všechna výše uvedená fakta vedla výkonnou radu jako nejvyšší orgán odborového svazu k tomu, že minulý týden vyzval ministra zdravotnictví MUDr. Leoše Hegera, CSc., k vyvození osobní zodpovědnosti za gradující situaci ve zdravotnictví. Na výzvě k demisi ministra odborový svaz trvá a vyzývá Vládu ČR, aby se situací ve zdravotnictví zabývala.

Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…