Zdravotnické odbory odmítají záměr politiků zrušit platové tarify
Praha - Zdravotnické odbory odmítly záměr stran budoucí trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zrušit platové tarify ve zdravotnictví. Trvají na tom, že stupnice platových tarifů lékařů, sester a nezdravotnických pracovníků se mají sblížit, protože pracují jako jeden tým. Požadavek Lékařského odborového klubu na vyšší platy lékařů podporují, rozšiřují ho ale na celý tým. K hromadným odchodům lékařů z nemocnic vyzývat nebudou.
"Je nemorální, aby průměrný výdělek zaměstnanců v nemocnicích - obchodních společnostech byl o 3500 korun nižší proti výdělku v nemocnicích - příspěvkových organizacích," řekl dnes novinářům předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. V některých nemocnicích činí tento rozdíl podle něj dokonce až 10.000 korun. Požadavky podpořilo podpisem petice přes 10.000 odborářů, svaz ji předá poslancům.
"Vyzýváme koalici, aby navýšila peníze státu za děti, důchodce a nezaměstnané a aby se z jiných oblastí přesunuly prostředky na platy. Zhruba by to ročně mělo být pět až sedm miliard," upřesnil Schlanger. Podle něj lze potřebné peníze snadno nalézt např. v úsporách za léky - ročně se v ČR spotřebují léky za 60 miliard. Takto získané peníze by měly podle odborářů přerozdělit ve prospěch zaměstnanců, drahých diagnóz a zdravotně-sociální péče.
Podle odborářů by mohla být buď jedna platová stupnice pro všechny, nebo by se ty dosavadní měly přiblížit. Vyšší ohodnocení pracovníků ve zdravotnictví chtějí odboráři dosáhnout tím, že stoupne cena jejich práce. Vedle lékařů a sester by tak více dostali také technicko-hospodářští pracovníci a technici, kteří obhospodařují zdravotnickou techniku.
Schlanger doplnil, že výkonná rada odborového svazu podpořila návrh ministerstva zdravotnictví zvýšit platby pojistného, které hradí stát. Požaduje navýšení úhrad zdravotní péče od pojišťoven, které současně zajistí poskytování kvalitní péče i finanční ohodnocení zaměstnanců. Zdravotnické odbory chtějí podle Schlangera s politiky nyní vyjednávat. Důraznější akce jako omezení práce, či stávku nechystají. "Zatím je vyjednávací prostor, kopat koalici do kotníku, na to máme čas," uzavřel Schlanger.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK