Přeskočit na obsah

Zdravotníci v Polsku se s vládou nedohodli, přibývá hladovkářů

Demonstrace polských lékařů a zdravotních sester za vyšší platy pokračuje. Setkání protestujících s ministrem zdravotnictvím Zbigniewem Religou dnes skončilo fiaskem. Sestry a lékaři trvají na růstu platů ještě v letošním roce, vláda opakuje, že na to nemá peníze. Donutit kabinet premiéra Jaroslawa Kaczyńského k ústupku chtějí zdravotníci hladovkou; od konce minulého týdne ji drží několik sester a dnes se připojily desítky lékařů.
Před sídlem premiéra stojí již druhý týden stanové městečko. Jeho obyvateli jsou ženy v bílých pláštích. Každou hodinu se ozývá z parku, kde je několik desítek stanů, rachot a volání. Varšavané si na nový prvek v centru města již zvykli, řidiči v tomto místě jezdí opatrněji, někteří lidé navíc přinášejí sestrám vodu, pokrývky a jídlo.
Ačkoliv i Polsko zasáhla studená vlna a déšť téměř každou noc kropí ulice, zdravotní sestry jsou odhodlány zůstat v provizorním městečku, dokud nedosáhnou svého: zvýšení mzdy o 1000 zlotých (7600 korun) ze současných průměrných 1300 zlotých ještě v letošním roce.
Ve třetině nemocnic se již šestý týden pracuje jako o svátcích. Neprovádějí se plánované operace, lékaři nevypisují recepty. Dnes se několik desítek lékařů ze Slezska rozhodlo zahájit hladovku. Odbory chtějí zvýšení platu nejméně na 5000 zlotých (více než 37.000 korun), pro specialisty ještě o 50 procent více. Polský lékař si měsíčně v průměru vydělá 1500 zlotých.
Ministr zdravotnictví novinářům řekl, že splnit požadavky na růst platů ještě v letošním roce je nemožné, vláda na to podle něj nemá peníze. Religa však přiznal, že by nebyly stávky a lékaři by nedemonstrovali, pokud by bylo dostatek peněz na zdravotní péči. "Hlavní příčinou (současné situace) je chybějících několik desítek miliard zlotých," řekl Religa.
Situace v polském zdravotnictví začíná být dramatická nejen pro zaměstnance nemocnic, kteří dávají kvůli protestu výpověď, ale i pro samotné pacienty. Čekací doby na operace byly již před stávkou velmi dlouhé, nyní se ještě prodlouží. Mnozí odborníci chtějí odejít za svými kolegy pracovat do zahraničí, kde mají naději na lepší výdělek.
Lékaři protestují od 21. května a zdravotní sestry zahájily masový protest 19. června. Kdy manifestace skončí, nikdo neví.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…