Zdravotníci v Polsku bojují za vyšší mzdy i hladovkou
Protest zdravotních sester, které již týden stanují před kanceláří premiéra Jaroslawa Kaczyńského, a lékařů se přiostřil. Zřejmě poslední zbraní, kterou chtějí donutit vládu ke zvýšení mezd, je hladovka. Několik žen a mužů v bílých pláštích se rozhodlo přestat jíst. Premiér vpodvečer začal se zdravotníky jednat, ale zopakoval, že na růst platů, jaký žádají sestry a lékaři nejsou v rozpočtu peníze.
Kdyby vláda měla splnit požadavky zdravotníků, znamenalo by to podle Kaczyńského daňovou revoluci. Ministryně financí Zyta Gilowská dnes novinářům řekla, že objem peněz určených na zdravotnictví v příštím roce vzroste zhruba o šest miliard zlotých (45 miliard korun).
Sestřičky chtějí zvýšení mezd o 1000 zlotých (7600 korun) ještě letos. Jejich průměrná mzda se pohybuje okolo 1300 zlotých měsíčně (9850 korun).
Lékařské odbory chtějí nejméně 5000 zlotých (více než 37.000 Kč), pro specialisty ještě o 50 procent více. Průměrná čistá mzda lékaře v Polsku obvykle nepřekračuje 1500 zlotých (něco málo přes 11.000 Kč).
Park před kanceláří premiéra se během týdne přeměnil v "bílé městečko". Sestry jej zachovají, dokud nebude podepsána dohoda mezi zdravotníky a vládou, rozhodl o tom dnes odborový svaz. Navíc pět sestřiček drží hladovku a přidat se mají další. "Hladovka je prostředkem nátlaku, kterého protestující lidé užívají tradičně v kritických situacích," řekla novinářům mluvčí odborového svazu Ewa Obuchowská.
Čtyři zdravotní sestry nocovaly týden přímo v budově kanceláře premiéra, nechtěly ji opustit, dokud se s nimi šéf vlády nesetká. V úterý večer se tak stalo a ženy odešly, protest však neskončil. "Mnoho let bojujeme o uzdravení polského zdravotnictví, budeme válčit do konce," napsaly sestřičky v tiskové zprávě, kterou předaly novinářům. Ustoupit nechtějí ani lékaři. Šéf lékařských odborů Krzystof Bukiel dnes řekl, že několik lékařů v nemocnici v Lodžském vojvodství drží hladovku, desítky podalo již výpověď. Varoval, že v polských nemocnicích může nastat kolaps.
Lékaři poukazují na to, že jejich kolegové, kteří vyjeli do zahraničí, jim nabízejí práci v nemocnicích v Británii, Irsku, ale také například v České republice, kam odchází lékaři ze Slezska.
Bukiel zároveň představil nový nápad, jak vyřešit patovou situaci. Lékaři navrhují, aby byl podepsána mimopodniková pracovní smlouva, která by zaručovala zdravotníkům mimo jiné minimální mzdu. Její podepsání by znamenalo ukončení protestů, řekl Bukiel. V takovém případě by lékaři souhlasili, že jejich mzdy porostou postupně a nikoliv najednou, jak nyní požadují.
Podle viceministra zdraví Boleslawa Piechy by podepsání takového dokumentu bylo velice těžké, protože ministr by takovou smlouvu musel podepsat nejprve se zaměstnavateli, kterými jsou nemocnice.
Lékaři protestují od 21. května. Podle ministerstva zdravotnictví stávkuje okolo 200 nemocnic, podle odborářů je jich 250 až 300. Zdravotní sestry masový protest zahájily 19. června, kdy po demonstraci ve Varšavě zůstaly před kanceláří premiéra.
Zdroj: ČTK