Zdravotníci si mohou ve stařeckém oblečku vyzkoušet, co je stáří
Zdravotníci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak se cítí starý člověk, jemuž řada neduhů ztěžuje pohyb. Umožňuje to speciální stařecký obleček, v němž se stanou bezmocnými seniory. Získají náhled, jak s takovým člověkem zacházet. Školení pořádá výrobce zdravotnické techniky, který využívá obleček i jako pomůcku při vývoji nemocničních lůžek. ČTK to řekla zástupkyně výrobce Jitka Kocálová.
"Během několika minut zestárnete o desítky let. Nohy ztěžknou, záda se ohnou, v rukou ztrácíte cit, zrak se rozostří, nedoslýcháte, každý krok znamená obrovskou námahu," popsala lektorka kurzů Kateřina Šrubařová.
Souprava přitom nevyužívá žádné supermoderní technologie. Celá se vejde do sportovní tašky. Základem jsou omezovače loketních a kolenních kloubů, které brání normálnímu pohybu. Další částí je chránič zad vyztužený hliníkovou konstrukcí, což způsobuje shrbenou polohu.
Speciální rukavice omezují hmat a závaží na zápěstích a kotnících navozují snížený výkon svalstva. Brýle zužují vidění a zkreslují obraz, jako by člověk měl oční zákal. Nedoslýchavost a sníženou schopnost slyšet vysoké tóny, což je častá obtíž seniorů, navodí ucpávky v uších.
"Díky speciální soupravě získají zdravotní sestry a pečovatelky přehled o světě starších a částečně nepohyblivých pacientů. Výuka se tím stává daleko zajímavější a dostává ráz moderního vzdělávání budoucnosti," shrnula lektorka.
Kocalová dodala, že v oblečku se školí kromě zdravotníků také obchodní partneři a funguje i jako pomocník pro pracovníky vývoje a produktové manažery. Zkušenost v oblečku se podle ní promítá i do výrobní technologie lůžek, jejich konstrukce více vycházejí vstříc potřebám pacienta. Stařecký oblek využívají i některé automobilové závody při vývoji příslušenství vozů k napodobení reakcí.
Zdroj: ČTK