Přeskočit na obsah

Zdravotníci budou 5. března stávkovat, nevyřeší-li se přesčasy

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí na 5. března výstražnou stávku ve všech státních nemocnicích. Bude se konat, pokud se odborářům nepodaří do 7. února dohodnout s ministrem Tomášem Julínkem (ODS) na řešení přesčasové práce a platových tabulkách ve zdravotnictví. Novinářům to řekl předseda svazu Jiří Schlanger. Lékařský odborový klub se podle místopředsedkyně Jany Vedralové připojí. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt hrozby stávkou odmítl, podle něj je třeba o řešení jednat.

"Desítky tisíc členů našeho svazu budou stávkovat," prohlásil Schlanger. Zdůraznil, že stávka se nedotkne pacientů, akutní péče bude zajištěna. V regionech se zřejmě budou konat setkání, na nichž odboráři vysvětlí politikům své návrhy na řešení přesčasů. Odboráři rovněž odmítají Julínkovy plány změnit jistotu tabulkových platů na smluvní mzdy. Varují, že nemocnice nemají dost peněz, takže příjmy zdravotníků klesnou.

"Do 7. února je třeba dojít k dohodě, to je jediná cesta, jak stávce zabránit," upozornil Schlanger.

Limity přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Pohotovosti na pracovišti se mají proplácet jako pracovní doba. Lékaři stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících loňského roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu totiž neměla peníze.

Řešení hledá odborná skupina, poprvé se sešla tento týden, výsledky by měly být do měsíce. Skupina připraví odborné analýzy, v nichž popíše mimo jiné platovou situaci v nemocnicích státních a v akciových společnostech. Dosavadní čísla ukazují, že v akciových společnostech, kde jsou smluvní platy, příjmy zdravotníků klesly.

Ministr Julínek (ODS) již dříve navrhl, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by si mohli nasmlouvat až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotníci to označili za "zavedení pracovních sobot". Zdravotnické a lékařské odbory drží stávkovou pohotovost. Lékaři loni demonstrovali před ministerstvem.

Odboráři a zaměstnavatelé mají společný návrh změny zákoníku práce, dali ho ke zpracování ministerstvu práce. Stejně jako Julínek počítají s 56 odpracovanými hodinami týdně. Liší se ale v jejich rozložení a ve výsledku i v penězích. Zásadní rozpor mezi odboráři a Julínkem je ale ve druhé části návrhu. Julínek chce smluvní mzdy. Zaměstnanec by si mohl domluvit výši odměny, nemocnice by ocenily kvalitní pracovníky. Odbory se bojí toho, že když nebudou pevné tabulky, platy klesnou. Nemocnice kvůli nedostatku peněz budou šetřit právě na nich.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…