Zdravotníci budou 24. června stávkovat proti Julínkovým záměrům
Zdravotníci se chystají 24. června stávkovat proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). ČTK to během jednání odborových předáků řekl šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Zdravotníci za éry nynějšího ministra zdravotnictví neordinovali už třikrát. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel ČTK potvrdil, že lékaři se připojí, na formě se teprve domlouvají.
Na reformě zdravotnictví odboráři i opozice nejvíce kritizují transformaci zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti. Vadí jim také privatizace krajských nemocnic.
"Budeme stávkovat. Nebojujeme s občany, nebojujeme s našimi zaměstnavateli, bojujeme s reformou," prohlásil Schlanger. "Nám jde o to, vyjádřit nevoli se způsobem, jak se (reforma) projednává, s obsahem reformy a s tím, že jsou v ní některé prvky, které jsou nevratné," řekl ČTK Schlanger.
"Musíme počkat, jak vyzní středeční protest před budovou vlády a jak zareaguje ministerstvo; předpokládám, že nijak. Pak padne definitivní rozhodnutí. Datum je dané, rozsah teprve určíme," uvedl Engel. Již dříve naznačil, že stávka v nemocnicích by spočívala v tom, že by zdravotníci ošetřovali jen akutní pacienty. V podstatě by byl víkendový provoz.
Ve stejný den jako zdravotníci uspořádá Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) od 13:00 do 14:00 hodin výstražnou stávku proti vládním reformám. V oblasti zdravotnictví budou mít podle odborářů po Julínkem navrhované reformě zisk ze zdravotního pojištění jen "soukromníci" a zdravotní systém bude "kšeftováním" se zdravím pojištěnců.
Stávka by však podle Schlangera neměla poškodit pacienty, akutní zdravotnická péče zůstane zachována. "Smyslem té věci je veřejnost upozornit (na názory odborů), nikoli ji týrat, trýznit," konstatoval Schlanger. "Reprezentace pacientů a pojištěnců jsou na naší straně," prohlásil.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče sdružuje na 45.000 zaměstnanců. Jeho vedení se na uspořádání stávky podle Schlangera rozhodlo již minulý čtvrtek; zdravotníci však informaci o stávce tajili do dnešního dne, na nějž měli naplánovánu koordinaci dalšího postupu i předáci ostatních členských svazů konfederace.
Již v pondělí 9. června budou protestovat také učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů. ČMKOS sdružující 32 odborových svazů s asi 540.000 členy je od začátku března kvůli nesouhlasu s vládními záměry ve stávkové pohotovosti.
Proti reformnímu zákonu o univerzitních nemocnicích uspořádali protestní shromáždění studenti všech českých lékařských fakult. Dnes se sejde akademická obec, Julínek na shromáždění vysvětlí své reformní záměry.
Premiér Mirek Topolánek (ODS) považuje protesty za předvolební akci, kterou odboráři organizují společně s opoziční ČSSD. Vláda podle něj s odbory jednala vždy "standardně", a proto k razantním krokům nevidí důvod.
Stejný názor vyjádřil za ministra Julínka jeho mluvčí Tomáš Cikrt. ČTK řekl, že všechny aktivity odborářů jsou založeny na lžích, strašení pacientů a urážkách. Dokládají to podle něj letáky, které odbory šíří. "Je to strašení, že se bude léčit jen heparinem, to ze zákonů nevyplývá a nikdo není tak padlý na hlavu, aby to plánoval," zdůraznil. Cikrt se pozastavil také nad tím, že on, obyčejný úředník ministerstva, je zobrazen na plakátech s páčidlem jako zloděj. "V životě jsem nic neukradl, to trošku shazuje aktivity odborů, vidím za tím spíše snahu pomoci opozici, panu Štěchovi, aby se dostal do senátorského křesla, nic racionálního," řekl mluvčí.
Podle předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře zdravotní odbory podlehly mediálním kampaním a nereagují na reformu jako takovou, ale spíše na její mediální obraz. "Mrzí mě to, protože pana Schlangera znám a měl jsem pocit poměrně korektního vystupování. Ale to, co vidíme na billboardech, je podle mě na hraně slušnosti a vůbec to nereaguje na tu reformu jako takovou," řekl Tluchoř ČTK. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek naopak už dříve označil odborářskou kampaň za "logický krok, protože vláda eskaluje sociální napětí v zemi".
Julínek připravil balík zákonů, kterými chce od příštího roku reformovat české zdravotnictví. Jedna z předloh se týká přeměny zdravotních pojišťoven, další norma se zabývá veřejným zdravotním pojištěním. Na kvalitu péče se zaměřují tři zákony - o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Poslední zákon se zabývá univerzitními nemocnicemi a zdravotnickými pracovišti. K tomuto balíku přibude i transformační zákon.
Julínek při prosazování svých záměrů naráží nejen na odpor odborů a opozice, ale silným výhradám čelí i od vládních lidovců a zelených.
Zdroj: ČTK