Zdravotnice ze Sierry Leone stávkují za rizikové příplatky
Stávku načasovaly na dobu, kdy země uzavřela severní oblasti a omezila i pohyb obyvatel ve snaze zastavit šíření této smrtelné nemoci. Uvedla to agentura AFP.
Třicítka zdravotnic se rozhodla zastavit práci kvůli tomu, že jim nebyly vyplaceny rizikové příplatky za listopad.
Ebolou se v západní Africe nakazilo přes 19.000 lidí a 7500 jich zemřelo. Postiženy jsou hlavně Sierra Leone, Libérie a Guinea. V Sieře Leone, kde se nakazilo přes 9000 lidí a 2400 jich zemřelo, stále rychle přibývá nových případů, takže země zakázala hromadné vánoční oslavy a omezila provoz v Severní provincii. Uzavřeny tam jsou obchody, tržiště a nefunguje ani veřejná doprava. S výjimkou vánočních mší se nesmějí konat žádná shromáždění v kostelech ani mešitách, toto opatření může být přitom prodlouženo. Lidé zatím zákazy dodržují bez velkých protestů.
Britský deník The Independent zveřejnil rozhovor s mikrobiologem Peterem Piotem, který se v 70. letech podílel na identifikaci viru eboly. Řekl, že pokud Evropa nezačne na toto onemocnění pohlížet jako na bezpečnostní hrozbu, bude snadno zranitelná.
"Británie a Evropa by měly mít k dispozici dobře připravené lidi, kteří budou zkušení a schopni se přesunovat. To zatím nemáme a jsme zranitelní," řekl Piot, který v Londýně vede školu tropických nemocí a nedávno navštívil Sierru Leone. Koordinuje také práci specialistů na ebolu v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO).
Piot rovněž řekl, že Spojené státy mají Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které považuje za "úžasnou" instituci. A právě to podle něj Evropě chybí. "Nechcete, abychom byli závislí na informacích přicházejících z USA. CDC je úžasná organizace, ale my potřebujeme svou vlastní. Je to otázka národní bezpečnosti," sdělil Piot.
ČTK
Zdroj: ČTK