Zdravotní výbor posvětil Hegerovy změny
arlamentní zdravotní výbor ve středu škrtal a omezoval zdravotní péči, kterou pojišťovny od příštího roku proplatí. Léky pod 50 korun budou vyřazeny ze zdravotního pojištění, připlatíme si dokonce za amalgámové plomby a poplatek za pobyt v nemocnici se zvýší téměř dvojnásobně. Vyřazení lázeňské péče z veřejného zdravotního pojištění parlament projednávat nebude. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) to zvládne vládní vyhláška.
Parlamentní výbor pro zdravotnictví dal zelenou razantním škrtům, postihujícím zejména sociálně slabší vrstvy obyvatelstva. Jedinou výjimkou je změna poplatků za recept, u nějž se už nebude hradit každá položka, ale recept jako celek.
Výbor například podpořil změnu úhrady léků pod 50 korun. Ty si od 1. ledna 2012 už budou nemocní hradit sami. Paradoxně se tak vyplatí požádat lékaře o větší balení, jehož cena překročí oněch 50 korun a pojišťovna ho nemocnému proplatí. O tom, že to nutně povede k plýtvání léky, koaliční poslanci nechtěli ani slyšet.
Od začátku příštího roku si také zaplatíme i obyčejné amalgámové plomby. Výjimku tvoří děti do 18 let a senioři po 65 letech věku, nebo chronicky nemocní, například diabetici, u nich je častým doprovodným jevem zhoršení stavu chrupu.
Pojišťovnu bude možné měnit pouze jednou ročně a navíc je třeba to oznámit půl roku předem. Doposud bylo možné měnit pojišťovnu čtyřikrát ročně.
Očkovat proti TBC jen rizikové skupiny, ne plošně
Dobrovolné, ale plošně hrazené očkování proti tuberkulóze, které navrhovali komunisté, neprošlo, přesto, že počet lidí nemocných TBC se v České republice neustále zvyšuje. Očkované zůstanou podle ministra Hegera pouze rizikové skupiny, jejichž výčet ministr neupřesnil s odůvodněním, že se tento seznam teprve připravuje.
Připomeňme také, že projednávaná novela zákona zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den.
Značně kontroverzní položkou je lázeňská péče, kterou se ministerstvo rozhodlo vyřadit z veřejně hrazeného zdravotnictví. Lázeňskou péči by si tak až na výjimky hradili pacienti sami . ParlamentnímListům.cz řekl ministr Heger, že to upravuje vládní vyhláška, a parlament to projednávat nemusí.
„Je to věc, která je exekutivního charakteru. K zákonu o veřejně hrazené zdravotní péči existuje zmocnění vydávat indikační vládní vyhlášku o lázeňské péči a my na ní teď pracujeme. Ta omezení tak budou cestou vyhlášky." Podle ministra je stávající vyhláška stará 16 roků a zastaralá. „Počítáme s úsporou zhruba půl miliardy přesunem z komplexní léčby do léčby příspěvkové," dodal Heger.
Proti tomuto rozhodnutí se ostře staví opozice. Místopředsedkyně výboru Soňa Marková (KSČM) pro redakci uvedla, že komunisté proti chystané novele zákona chystají podání k Ústavnímu soudu. „Je navíc velmi nebezpečné upravovat podobné věci jako lázeňskou péči podzákonnými normami, tedy vyhláškami a nařízeními. Mohli bychom časem zjistit, že nadstandardní péčí je už prostá návštěva lékaře", dodala Marková.
Rath zahájil protest proti ministrovi
Stínový ministr zdravotnictví David Rath za ČSSD se jednání neúčastnil. Vyjádřil tím svůj protest proti způsobu jednání koaliční většiny ve výboru. Velký počet složitých a radikálních pozměňovacích návrhů byl totiž poslancům rozeslán v předvečer jednání výboru. „Vládní návrh chce ministerstvo totálně předělat svým komplexním pozměňovacím návrhem. Ten má obsahovat řadu zásadních zásahů do fungování zdravotnictví, které mohou způsobit nedozírné škody a zhoršit dostupnost zdravotní péče pro pacienty. Ministerstvo nebylo schopno ani den před jednáním zdravotního výboru poslancům své návrhy předložit, aby si je mohli v klidu přečíst a zkonzultovat s odborníky," konstatoval David Rath ve svém prohlášení.
Rath zároveň upozornil na pravděpodobnost závažných chyb, které se do zákona touto cestou dostanou. „Riziko je navíc zesíleno tím, že takto podané návrhy ministerstva zdravotnictví obchází vládu i Legislativní radu vlády," konstatoval Rath.
Jednání zdravotního výboru se chvílemi podobalo jakési odnoži koaliční K-9. Předseda výboru Boris Šťastný (ODS) se několikrát během jednání odvolával na to, že se K-9 usnesla na tom kterém návrhu a je tedy třeba to schválit, i když on sám k tomu měl viditelně výhrady. Opozice, která byla ve výrazné menšině, tak musela pouze přihlížet, jak se schvalují škrty, které donutí občany sáhnout podstatně hlouběji do peněženek.
Zdroj: ČTK