Přeskočit na obsah

Zdravotní ústav propouští experta na komáry, starostové protestují

Starostové z Břeclavska se bouří proti zamýšlenému propuštění komářího odborníka Oldřicha Šebesty z břeclavské pobočky zdravotního ústavu. Expert po léta v této oblasti plné lužních lesů sledoval vývoj komářích larev a pak koordinoval postřiky proti dotěrnému hmyzu. Komárům čelí hojně zaplavovaný region téměř každý rok. Zdravotní ústav ale již nemá peníze na to, aby mohl experta zaměstnávat. Starostové v pondělí odešlou na ministerstvo zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi ČR Michaelu Vítovi dopis se žádostí, aby situaci co nejrychleji řešili.

"Propuštění doktora Šebesty nás jednoznačně poškodí. Ztráta kvalitní ochrany proti komárům bude mít negativní vliv nejen na obyvatelstvo regionu, ale i turistický ruch v Lednicko-valtickém areálu," řekl ČTK břeclavský starosta Dymo Piškula. Obává se, že od příští sezony nebudou lidé z Břeclavska se zástupy návštěvníků areálu chráněni proti mračnům bodavých komárů.

Zprávy o počtu a vývoji komářích larev jsou pro lidi z jižní Moravy stejně důležité jako sněhové zpravodajství pro obyvatele horských oblastí. Břeclavsko tvoří se Znojemskem a Hodonínskem region, jenž je pravidelně zaplavován rozvodněnou řekou Dyjí pole a louky. Při povodních vznikají dokonce obří laguny.

Ve stojatých vodách se pak daří komárům. Úkolem Šebesty bylo po léta tyto lokality monitorovat, sledovat vývoj larev a dávat instrukce a rady k postřikům. Města a obce regionu se bez těchto pravidelných zásahů neobejdou. Jen Břeclav investovala za uplynulé tři roky do postřiků přes půl milionu korun.

Šebesta jako zaměstnanec zdravotního ústavu dodával informace hygienikům. "Byl hrazen z příspěvků ministerstva zdravotnictví, které nám ale byly výrazně poškrtány. Pokud budeme mít peníze, můžeme mít nadále i komářího odborníka," řekl ČTK ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Brně Bohumil Pokorný.

Na veřejné zdraví dohlížejí hygienici. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Brně Jana Marečka bude monitoring komárů na Břeclavsku v příští sezoně zajištěn. Jak, to zatím ale přesně neví. Lze předpokládat, že si hygienici najmou externí firmu, která tato data dodá. Problém to ale rozhodně nevyřeší.

Nově bude hygieniky zajímat výhradně výskyt komárů "u lidských sídel", protože jejich úkolem je dohlížet na zdraví lidí, ne například lesní zvěře nebo celého regionu. "Pokud bude problém s tím, že srny hynou kvůli útokům přemnožených komárů, bude to problém týkající se zemědělců nebo lesníků," uvedl Mareček.

S těmito závěry ale mnozí nesouhlasí. Komáři se nemnoží v těsném sousedství lidí, ale v lužních lesích. Pokud nebudou včas a řádně zlikvidována jejich líhniště, nelze přemnožení zabránit. Data o výskytu komárů v blízkosti obcí prý nebudou stačit k tomu, aby radnice mohly zorganizovat postřiky na správných místech.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…