Přeskočit na obsah

Zdravotní sestry se vracejí z Prahy zpět

Mateřské školy, náborový příspěvek, důchodové připojištění i volné vstupenky do zoologické zahrady nabízejí středočeské nemocnice zdravotním sestrám, aby si je udržely nebo nalákaly nové. I tak jich ale scházejí desítky.

Benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie postrádá 25 zdravotních sester. "Nedostatek sesterského personálu není způsoben odchodem našich sester do zahraničí, ale tím, že nepřicházejí sestry ze škol," řekl ředitel nemocnice Milič Řepa.

V Benešově i dalších středočeských nemocnicích přitom v poslední době zaznamenali návrat sester z pražských nemocnic, kam řada z nich odešla za lepším platem.

"Některé sestry odešly do Prahy, práci si vyzkoušely a vrátily se. Chybělo jim zázemí, kolektiv, pracovní prostředí," doplnil ředitel nemocnice. Podobně jsou na tom v Příbrami.

"Setkáváme se s tím, že sestry odejdou do Prahy a po čase se vracejí. Je to pro ně náročné. Služby mají třeba od šesti hodin od rána, z Příbrami se musí přesunout do Prahy, většinou na Smíchov a odtud musí pokračovat dál metrem nebo tramvají a nakonec jim to zabere i několik hodin," vysvětlila mluvčí nemocnice Monika Boušková.

I v Příbrami sestry scházejí, nejtěžší je sehnat pracovní síly na operační obory nebo třeba neurologii. "Zaměstnáváme i cizinky, zejména ze Slovenska," uvedla Boušková.

Aby z nemocnice stávající zaměstnanci neodcházeli, mohou čerpat zaměstnanecké bonusy. Například příspěvek na penzi nebo odborné stáže a kurzy. "Zabýváme se také možností zřízení firemní školky," řekla mluvčí. Navštěvovat by ji ale mohly nejen děti zdravotních sester, ale všech zaměstnanců zdravotního zařízení.

Mladoboleslavské nemocnici chybí asi 12 sester, z toho většina v léčebně dlouhodobě nemocných. V nemocnici funguje firemní školka, do které dochází 15 dětí, další z výhod, kterou nemocnice nabízí, je bydlení na ubytovně, a to i pro rodiny.

V Benešově kromě náborového příspěvku, závodního stravování nebo důchodového připojištění mohou zaměstnanci čerpat i volné vstupenky do zoologické zahrady.

Výrazně menší nemocnice než pět krajských, v Městci Králové, problémy s nedostatkem sester nemá. Tady dokonce mají v současné době plný stav. "Máme o něco lepší platy než v okolních nemocnicích. Ale občas také potřebujeme doplnit stavy. Ne že by od nás sestry odcházely jinam, odcházejí na mateřskou dovolenou. Sehnat novou sestru je problémové, ale zatím se nám to vždy povedlo," poznamenala ředitelka nemocnice v Městci Králové Renata Petrová.

Ze 784 takzvaných nelékařských zdravotnických pracovníků nyní v Kladně chybí necelá dvacítka sester. "Personální situaci řešíme proplácením přesčasových hodin. Sestry-cizinky u nás kromě deseti zdravotních sester ze Slovenska zatím nepracují," popsala situaci ředitelka nemocnice Kateřina Pancová.

Nemocnice nemá svou školku ani firemní byty, ale nabízí bonus deset tisíc při získávání sester specialistek.

Počet sester je pro nemocnice zásadní. Zdravotní pojišťovny totiž stanovují, kolik jich musí na oddělení být vzhledem k počtu lůžek. Problém měla před časem nemocnice v Českém Brodě na Kolínsku, kde kvůli nedostatku sester dokonce museli jedno oddělení načas omezit, ale situaci už se podařilo vyřešit. Stejný vlastník, společnost PP Hospitals, provozuje i nemocnici v Brandýse nad Labem.

"Tady máme dočasně omezený počet lůžek na interně a chirurgii. Není to dramatické, až se podaří nabrat sestry, péče se zase rozšíří," podotkl ředitel nemocnice Pavel Nesnídal. Ve výjimečných případech takové řešení pojišťovna respektuje.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…