Přeskočit na obsah

Zdravotní sestry převezmou část úkolů lékařů

Praha - Zdravotní sestry v Česku by už brzy mohly mít větší kompetence a převzít část úkolů lékařů. Po dnešním jednání s Českou asociací sester (ČAS) to novinářům řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Shodou okolností dnes krátce po jeho prohlášení schválila Poslanecká sněmovna novelu, která kompetence sester zvyšuje. Norma vznikla v době, kdy byla ministryní šéfka ČAS Dana Jurásková. Asociace zastupuje asi 15.000 z 80.000 zdravotnic a zdravotníků.

Pokud novelu schválí také Senát a podepíše prezident republiky, budou moci sestry vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž zdravotní pojišťovny to zaplatí. Zvýší se jejich kompetence a také prestiž povolání. Ministr očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Heger připomněl, že zvýšené kompetence musejí být zakotveny v zákoně a následně by vyhláška měla kompetence a odpovědnost s nimi spojenou definovat. Jurásková upozornila, že zvýšené kompetence nedostane plošně každá sestra, bude se to posuzovat individuálně. "Nerada bych, aby veřejnost z toho pochopila, že sestry mohou nahradit lékaře, to možné prostě není," řekla Jurásková.

ČAS předložila včera ministrovi svých 14 bodů. "My jsme na úplném začátku, nabízíme potenciál nelékařů, aby byl při nedostatku lékařů využit," uvedla Jurásková.

ČAS ve svém materiálu kromě větších kompetencí pro sestry a s nimi spojené vyšší odpovědnosti i platu žádá i to, aby se mohly zapojit do přípravy zdravotnické reformy. Souhlasí také s omezením nákupů nových technologií. Vyjadřuje i podporu ministrovým opatřením proti korupci.

Heger uvedl, že ministerstvo "rozhodně v posilování všech zdravotnických profesí bude pokračovat, byť se zájem letos víc soustředí na lékaře".

"Sestry potřebují navýšení kompetencí. Chceme dospět do stavu, jaký je v rozvinutých zemích," uvedl Heger. Podle něj by sestry mohly dělat "z jedné třetiny, možná z jedné poloviny" činnosti praktického lékaře. Ten by pak měl víc času na vyšetření a ošetřování pacientů.

Podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra (ODS) mají body, které sestry předložily, "podporu napříč vládní koalicí".


Novela zvýší kompetence sester

Poslanecká sněmovna ve středu ve zrychleném řízení schválila novelu zákona, která má zvýšit kompetence zdravotních sester, porodních asistentek a dalších nelékařských profesí. Novelu předložil po dohodě s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) poslanec koalice Marek Šnajdr (ODS).

Norma umožní sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Zvýší se tím jejich kompetence a také prestiž tohoto povolání. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Pro návrh hlasovala i opozice. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) uvedl, že současné zákony postavily sestry do role lepších uklízeček.

Novela současně prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Sestrám, kterým by měla registrace propadnout například v květnu 2011, by díky tomu měla platit až do května 2015, aniž by musely o prodloužení žádat. Registrace je nezbytná, sestry bez ní nemohou samostatně pracovat. Nyní je registrováno 45.000 sester, většině z nich registrace vyprší v letech 2011 a 2012. Nápor žádostí už nyní registr těžko zvládá a vyřizování se zpožďuje.

Předloha počítá také se snížením ceny za registraci. Za tu by měly sestry místo dosavadních 500 korun zaplatit jen stovku. Novela také ruší dosavadních šest různých zaměření sanitáře a nechává jen všeobecného sanitáře, upřesňuje definici označení 'certifikovaný kurz' tak, aby toto označení dostaly jen kurzy nutné pro přímé poskytování zdravotní péče. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na ARO.

Vláda má k předloze podle návrhu usnesení několik připomínek. Požaduje například, aby se při takzvaném druhém čtení ve sněmovně sjednotila terminologie pojmů, které se týkají vyšších odborných škol, se školským zákonem.



Seznam 14 požadavků ČAS

1) ČAS se chce zapojit do příprav reformy
2) ČAS žádá posílení kompetencí sester a s nimi spojenou vyšší odpovědnost i plat, a to zejména v primární, domácí a zdravotně sociální péči
3) ČAS souhlasí s omezením pořizování nových technologií a efektivním využitím těch nynějších
4) ČAS podporuje protikorupční opatření ve zdravotnictví
5) ČAS se chce podílet na přípravě vyhlášek, které stanoví technické vybavení a personální zajištění ve zdravotnických zařízeních
6) ČAS je připravena spolupracovat na stanovení toho, na co má mít pacient nárok ze zdravotního pojištění
7) ČAS se chce podílet na úpravě seznamu výkonů, aby práce nelékařů měla vyšší hodnocení a pojišťovny za ni víc zaplatily
8) ČAS žádá, aby úhradová vyhláška na příští rok zvýšila platby pojišťoven za domácí péči, a zohlednila tak přesun pacientů z lůžkových zařízení do domácího ošetření
9) ČAS podporuje přerozdělení vybraného pojistného mezi zdravotními pojišťovnami
10) ČAS podporuje aktivity pojišťoven, které povedou k úsporám výdajů za léky a materiál
11) ČAS podporuje rušení deseti procent akutních lůžek v nemocnicích a nabízí spolupráci při změně na lůžka následné a zdravotně sociální péče
12) ČAS podporuje úpravy platových tarifů tak, aby rostly mzdy i ostatním zdravotníkům podobně jako lékařům
13) ČAS je připravena dál spolupracovat na přípravě vyhlášek a zákonů o vzdělávání zdravotníků a žádá zjednodušení a zlevnění registrace nelékařů
14) ČAS dál trvá na tom, aby se ze slibovaných dvou miliard korun přidalo všem zdravotníkům, nejen lékařům.


Heger v pátek nabídl dvě miliardy na zvýšení platů zdravotníků a požádal doktory, aby výpovědi stáhli.

Podle ČAS by část slibovaných peněz měla putovat i do zvýšení mezd zdravotnického personálu. "Nelékaři se chovali a chovají velmi zodpovědně, nejsou tedy slyšet. Bylo by velmi nešťastné, aby za svůj zodpovědný postoj byli potrestáni," uvedla před jednáním šéfka ČAS.

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se sestry k protestu doktorů nepřipojily, takže by si měly počkat na přidání, které má přinést reforma. Část sester s akcí lékařů sympatizuje a tvrdí, že se má vyhovět hlavně jim. Na Facebooku vznikla skupina s názvem "Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji".

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…