Zdravotní sestry mají první souhrnnou učebnici onkologie
První komplexní učebnici Klinické onkologie pro zdravotní sestry pokřtili dnes účastníci Brněnských onkologických dnů, které potrvají do soboty. Sestry vykonávají samostatnou práci, a proto potřebují také vlastní učebnice, řekl jeden z autorů, předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Kniha o rozsahu zhruba 300 stran nahradí dosavadní provizorní skripta, která vznikla před více než deseti lety.
Podle Vorlíčka se práce sester za posledních deset let výrazně změnila. "Zatímco dříve sestry vykonávaly příkazy lékaře, dnes pracují hodně samostatně, mají své vlastní léčebné postupy," zdůraznil. Musí zvládat složité přístroje a techniku, jejich hlavní úkol však spočívá v komunikaci s pacientem. Komunikační schopnost sestry je dokonce důležitější než komunikační schopnost lékaře, protože s pacienty tráví několik hodin, dodal.
Autoři nového učebního textu čerpali z vlastních zkušeností a evropské i americké literatury. Kniha je určena pro následné studium pracovníků ve zdravotnictví na onkologických odděleních. Je rozdělena do dvou částí, z nichž první je věnována nádorovým onemocněním obecně a druhá se týká jednotlivých specifických diagnóz. Nechybí ani kapitoly věnované psychologii. Nemocní rakovinou netrpí pouze fyzicky, ale mají také psychické a sociální problémy, upozorňují autoři.
Dalšímu vzdělávání je věnován i 20. ročník Konference pro sestry a laboranty, který je již tradičně součástí Brněnských onkologických dnů. Více než 650 sester bude diskutovat také o vyhledávání nežádoucích účinků léčby rakoviny a o rizicích při poskytování zdravotní péče. Zaměří se i na etiku ošetřovatelství.
Zdroj: ČTK