Zdravotní sestra suplovala lékaře
Praha – Vyšetření krve pomocí přístroje AMP může mít pro pacienty i svá úskalí. Dokládá to příběh nespokojené pacientky R. (její jméno redakce zná), která se obrátila na Deník.
Vadilo jí především, že s ní výsledky konzultovala pouze zdravotní sestra, nikoliv lékař.
Na možnost bezbolestného krevního testu narazila náhodou na internetu. Nápad se jí zalíbil a tak zatelefonovala na jedno z dvou míst, kde v hlavním městě přístroj AMP provozují - do centra zdravotní prevence na pražském Perštýně. "Paní mě objednala hned na druhý den, což mě mělo zřejmě varovat," uvádí paní R.
Po příchodu do ordinace jí přivítala zdravotní sestra, která po krátké konzultaci provedla samotné vyšetření. "Ptala se na můj zdravotní stav, jestli beru léky," popisuje dále pacientka.
Zklamání ale mělo teprve přijít. "Čekala jsem, že moje vytištěné výsledky přijde vyhodnotit lékař, uvedený na dveřích ordinace, ale s hodnocením začala samotná zdravotní sestra," stěžuje si paní R. A podle sdělení docenta Tomáše Sechsera z pražského IKEM, který se dlouhodobě zabývá vyhodnocováním práce přístroje AMP právem.
"Výsledky musí s pacientem konzultovat vždy a výhradně lékař," zdůrazňuje Sechser.
Jenže Deníkem oslovená zdravotní sestra Dana Slavíková, která v případě vyšetření paní R. suplovala lékaře se domnívá, že nepochybila. "Jsem odborný konzultant, mám zdravotnické vzdělání. Výsledky umím vyhodnotit. U nás nestanovujeme diagnózy. Pacienty pouze upozorňujeme, že se s nimi něco děje. Jsme napojeni na specializované pracoviště, kam můžeme naše klienty doporučit," reagovala Slavíková.
Pro objektivní vhled Deník oslovil i podobné pracoviště v Brně. Zde ovšem souhlasí s docentem Sechserem. "Přístroj AMP může ovládat zdravotní sestra. Ovšem vyhodnocení výsledků má samozřejmě vždy na starosti lékař," ujistila Helena Pijáková z centra zdravotní prevence v Brně.
Pražský deník red
Zdroj: Pražský deník