Zdravotní sestra Marešová žádá po státu čtyřmilionové odškodné
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, žádá čtyřmilionové odškodnění za vazební stíhání i újmu na zdraví. Informuje o tom server iDnes.cz s odkazem na Marešové advokátku Ivu Jónovou.
Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Vyšetřování odstartovalo úmrtí sedmdesátileté pacientky, u níž lékař odhalil prudký nárůst hladiny draslíku, jenž zřejmě vedl ke smrtící srdeční arytmii. Policie z této vraždy v srpnu 2014 obvinila padesátiletou sestru Věru Marešovou a na základě znaleckého posudku připočetla dalších pět vražd.
Podle státního zastupitelství měla pacienty v letech 2010–2014 zabíjet zmíněným draslíkem, aby si usnadnila práci. Ústecký krajský soud ovšem Marešovou loni v lednu obžaloby zprostil. Dospěl k závěru, že není prokázáno, že by se skutky vůbec staly. Jeho stanovisko následně pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze, který nepřipustil ani doplnění dokazování.
Fakta
Výběr událostí kolem podezření z vražd v Rumburku
Výběr událostí kolem podezření z vražd v Rumburku
6. června 2014 – V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu.
22. srpna 2014 – V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy už bývalou zdravotní sestru, padesátiletou Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.
23. srpna 2014 – Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.
25. srpna 2014 – Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.
3. září 2014 – Státní zástupce Jakovec řekl Mladé frontě Dnes, že obviněná podle policie neprováděla eutanazii.
16. září 2014 – Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl a kroky managementu nemocnice označil za účelové.
29. září 2014 – Obviněná byla propuštěna z vazby.
26. listopadu 2014 – Policie obvinila bývalou sestru z vražd dalších pěti pacientů. Státní zástupce podal návrh na vzetí ženy do vazby, protože se obával toho, že by obviněná mohla utéct. Ústecký okresní soud poté poslal Marešovou do vazby.
13. března 2015 – Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku a podala státnímu zástupci návrh na obžalobu Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. Marešové hrozil až doživotní trest.
3. dubna 2015 – Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Znalci neodhalili, že by trpěla duševní nemocí či poruchou. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci.
22. června 2015 – Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla.
1. října 2015 – Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce.
19. listopadu 2015 – Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna.
21. ledna 2016 – Krajský soud zprostil bývalou zdravotní sestru obžaloby. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly.
Duben 2016 – Ústecký krajský soud zahájil správní řízení se znalci, na základě jejichž posudku byla Marešová obžalována z vraždy. Znalec Roman Matlach jako hlavní autor uvedl, že smrt pacientů mohla být způsobena prudkým nárůstem draslíku v krvi. Závěry, že měla Marešová zabíjet draslíkem, odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní posudek. Sankce hrozí i znalci Jiřímu Závodskému, který Matlachovi pomáhal.
26. července 2016 – Vrchní soud zamítl odvolání žalobce, zproštění viny Věry Marešové se stalo pravomocné. "Není vůbec jisté, jestli se takové případy staly. Je to celkem jednoznačné a zprošťující rozsudek byl zcela na místě," podotkl soudce Michal Hodoušek.
Čtyři miliony – za újmu, vazbu, zdravotní dopady
Marešová, jež byla dva roky vystavená stigmatu vražedkyně, nyní podle serveru iDnes.cz po státu žádá odškodnění. Na dva miliony si cení způsobenou újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění a 650 000 korun za čtrnáctiměsíční vazbu. Ostatní částky z celkových čtyř milionů se týkají ušlé nemocenské, nákladů soudního řízení, ochrany osobnosti či proplacení penále, které Marešová dostala za nesplacení úvěrů.
Postihu nyní místo neprávem souzené zdravotnice čelí znalci Radek Matlach a Jiří Závodský, o jejich posudky se obžaloba opírala. Jejich posudky odmítl jak znalec najatý Marešovou, tak revizní znalecký posudek. Ve správním řízení hrozí oběma mužům pokuta, v krajním případě i vyškrtnutí ze seznamu znalců. Soud by měl rozhodnout pravděpodobně do konce ledna.
Fakta
Tři znalecké posudky v případu rumburských úmrtí
Na základě prvního znaleckého posudku byla Věra Marešová obžalovaná. Soudní znalec tehdy řekl, že ze zdravotních záznamů je jasné, že pacienti zemřeli po podání vysoké dávky draslíku.
Druhý posudek si nechala udělat obhajoba. Podle jejího soudního znalce byli pacienti ve velmi špatném zdravotním stavu, a proto zemřeli.
Soud si proto nechal udělat ještě třetí, takzvaný revizní posudek. V něm znalci potvrdili, že smrt pacientů byla očekávatelná, a první posudek obžaloby označili za diletantský.
foto: Rumburská nemocnice, zdroj: Rumburská nemocnice
Zdroj: ČT24