Přeskočit na obsah

Zdravotní pojišťovny zřejmě brzy přestanou hradit stovky léků

Roman FOJTA, moderátor:
Zdravotní pojišťovny zřejmě brzy přestanou hradit stovky léků. Znamená to jediné, při jejich nákupu sáhneme hlouběji do kapsy. Změny teď chystá Státní ústav pro kontrolu léčiv. A vypadá to, že mnohem míň léků bude na předpis a naopak mnohem víc si jich budeme muset kupovat jen ve volném prodeji. A tudíž dráž. Zdravotnictví by v důsledku téhle změny mělo ušetřit víc než miliardu korun. Třeba pro alergiky a celou řadu dalších pacientů by se ale léky mohly stát finančně nedostupnými.

Zuzana GLACOVÁ, redaktorka:
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
redaktorka:

Jestli jste zvyklí chodit do lékárny vyzvednout si léky na recept, od července ho možná nebudete potřebovat. U 400 léků se totiž řeší, že by byly jen volně prodejné. To ale znamená jediné, pacienti si budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí ministerstva zdravotnictví:
Volně prodejné léky v rámci České republiky jsou v zásadě oproti západním zemím minimalizovány a dalším tím důvodem je také to, že pokud pacient si zakoupí ty nejlevnější léky na ty nejobyčejnější banality sám, tak potom zbývá v systému zdravotního pojištění mnohem více peněz.

Jen volně prodejnými by se tak mohly stát třeba léky na alergii. Ty by ale bez receptu nebyly zrovna nejlevnější.

Ivana PETROVÁ, vedoucí lékárny:
Cena je 175 korun u těch menších, u toho menšího balení. Pokud má předpis, tak že je tam spoluúčast, doplácí 114 korun včetně regulačního poplatku.


O 61 korun dražší by tak bylo balení po 20 tabletách. Alergik ale takových balení spotřebuje hned několik. Jen pro představu, takhle u nás rok od roku stoupá dodávka léků používaných právě na alergii.

Ivana PETROVÁ,
Balení po 90 tabletách, v současnosti pojišťovna plně hradí, pokud by došlo ke změně a pacient by si lék hradil sám, cena by byla okolo 400 korun.

Vít PETRŮ, předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie:
Určitě jsme proti tomu, aby ta velká balení byla také volně prodejná, protože tím by vlastně lidé nebyli kontrolováni a mohlo by dojít i k vzniku různých komplikací, hlavně průdušková záducha.

Aleš KREBS, mluvčí České lékárnické komory:
Ten pacient se bude léčit sám bez důsledného odborného dohledu a mohl by to onemocnění svým způsobem zanedbat nebo mezi tím by se to onemocnění mohlo zhoršit.

Zatímco řada odborníků je proti volnému prodeji, pojišťovny se svým způsobem radují. Na léky by nemusely doplácet, nebezpečí zneužití léků tak nechtějí připustit a snaží se vyzdvihnout plusy takové změny.

Karel NĚMEČEK, předseda lékové komise, Svaz zdravotních pojišťoven ČR:
Je pro pacienta výhodnější, než tedy platit poplatek za recept a poplatek třeba za návštěvu u lékaře a podobně. Tak vlastně mu ten lék, který by si volně koupil, vyjde levnějc.

:
Výhoda pro alergiky je ale ta, že teď je ideální doba pro alergologické testy a vyšetření a kdo chce ušetřit, zásobí se léky už teď.

-------

autor: Zuzana Glacová a Eliška Čeřovská,

Prima

 

Zdroj: Prima

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…