Zdravotní pojišťovny hradí hemodialýzu v cizině, podmínky se liší
"Na místě se pak už jen prokážou evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC)," sdělil ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. O předběžný souhlas s ošetřením v zemích EU pacienti svoji pojišťovnu žádat nemusejí.
"Ve státech EU je hemodialýza považována za péči nezbytnou a je poskytována našim klientům v potřebném rozsahu v souladu s délkou pobytu na území jiného členského státu. Hrazeny jsou výkony hemodialýzy, hemofiltrace i hemodiafiltrace," uvedl mluvčí.
Péči pak uhradí česká zdravotní pojišťovna zahraničnímu zdravotnickému zařízení, na pacientovi samotném je úhrada případné spoluúčasti, která by byla stejná, jakou platí tamní pacienti. Pokud by z nějakého důvodu uhradil péči v hotovosti, proplatí mu pojišťovna účet v ceně daného státu.
Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Turecko a Makedonie nejsou zeměmi EU, ČR ale s nimi má smlouvy o sociálním zabezpečení, které zahrnují i zdravotní péči. V těchto zemích musí pacient předložit formulář, který si před odjezdem vyzvedne u své zdravotní pojišťovny. Chorvatsko a Makedonie ale akceptují také průkaz EHIC.
Pokud revizní lékař schválí před vycestováním do těchto evropských zemí poskytnutí hemodialýzy, uhradí ji pojišťovna stejně jako v zemích EU. Výše úhrady pak odpovídá cenám v dané zemi. Souhlas má pacient potvrzen na předepsaném tiskopise. Bez tohoto souhlasu si zaplatí hemodialýzu sám. Zdravotní pojišťovna mu pak proplatí účet jen do výše ceny v Česku.
V ostatních zemích světa si pacient musí hemodialýzu zaplatit sám. Zdravotní pojišťovně předloží doklad o úhradě a dostane částku, kterou by za dialýzu zaplatila pojišťovna v Česku. Proplaceny ale mohou být náklady pouze na hemodialýzu, nikoli na hemofiltraci a hemodiafiltraci.
ČTK nam
Zdroj: ČTK