Zdravotní pojištění - jsme připraveni na krizi?
Začátkem února Všeobecná zdravotnická pojišťovna oznámila, že v důsledku krize zaznamenala za poslední tři měsíce loňského roku ztrátu ve výši přibližně jedné miliardy korun. A ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) MUDr. Pavel Horák, CSc., MBA, v České televizi uvedl, že na základě odhadu krajských poboček letos největší zdravotní pojišťovna počítá se sedmimiliardovou ztrátou (VZP ročně hospodaří asi se 140 miliardami korun).
U VZP je zaregistrováno asi 60 procent všech pojištěnců v Česku, tedy přes šest milionů lidí. Její zdravotně pojistný plán pro letošní rok sice původně počítal s přebytkem rozpočtu ve výši asi 1,4 miliardy korun; nyní by se však její ztráta podle některých propočtů v případě prohloubení krize mohla propadnout nejen na zmíněných sedm, ale dokonce až na 12 miliard korun.
V současnosti se proto diskutuje jednak o možnosti úprav procenta platby pojistného, jednak o otázce plateb státu za tzv. státní pojištěnce (děti, důchodce, nezaměstnané). Nyní jde z platu zaměstnance 13,5 procenta, minimální odvod zaměstnance a také osoby bez zdanitelných příjmů je 1 080 korun měsíčně. Osoby samostatně výdělečně činné musejí odevzdat minimálně měsíční zálohu ve výši 1 590 korun. Stát dává za děti, důchodce a nezaměstnané každý měsíc po 677 korunách; uvažuje se o zvýšení této platby za státního pojištěnce o 200 korun. Pojistné za „státní“ pojištěnce je totiž velmi nízké a jeho valorizace byla navíc na dva roky (až do roku 2010) zmrazena. V současnosti představuje stále jen polovinu minimální částky, kterou musí odvést každý podnikatel, a necelou čtvrtinu částky, kterou odvádí zaměstnanec pobírající průměrnou mzdu.
Ve hře je rovněž tzv. stropování pojistného na sociální zabezpečení, které bylo zavedeno v loňském roce. Bylo stanoveno, že maximálním vyměřovacím základem zaměstnance pro placení pojistného v kalendářním roce bude 48násobek průměrné mzdy, tj. 1 034 880 Kč pro rok 2008. Pokud tuto částku zaměstnanec pracující u jednoho zaměstnavatele přesáhne, z částky, o kterou ji přesáhne, již po zbytek roku pojistné neplatí. (Pro představu – při měsíčním příjmu 150 000 Kč dojde k této situaci již na konci července, takže po zbylých pět měsíců daná osoba pojistné neodvádí.)
Pokud jde o probíhající krizi, podle MUDr. Horáka by se její důsledky VZP letos výrazně dotknout neměly, i když samozřejmě bude záležet na její hloubce a době trvání. Rezervy spatřuje zejména v oblasti cen léků a v cenách zdravotnických prostředků, které jsou v Česku podle jeho názoru předražené o desítky procent. „Určitě se tím dá ušetřit pět procent objemu nákladů ve zdravotnictví,“ dodal.
Tyto úspory by však podle Horáka bylo možné využít až v roce 2010. Také nová ministryně Filipiová dospěla k závěru, že pojišťovny budou muset omezit investiční výdaje. „Přistoupit k tomu, že bychom omezili zdravotní péči, to bych viděla jako to nejhorší, co bychom mohli udělat,“ konstatoval a. Možnost, že by se ve státním rozpočtu našla rezerva na přilepšení zdravotnictví, je podle ministryně nereálná.
Zdravotní pojišťovny se budou muset vyrovnat také se změnami v systému zdravotnických poplatků, z nichž ta nejnovější zdaleka nemusí být poslední.
Vzhledem k těmto okolnostem jsme požádali ředitele VZP Pavla Horáka o odpovědi na několik otázek:
O kolik procent přesně klesl výběr pojistného? Od kdy došlo k tomuto poklesu?
Ve dvou krajích došlo poklesu pojistného již v říjnu loňského roku a v listopadu to bylo ve všech krajích České republiky. V prosinci byl propad přímo dramatický, asi 20 % ve všech krajích. Výsledky z ledna ještě nemáme, protože výběr daně probíhá vždy až následující měsíc. Zatím to vypadá na propad kolem dvaceti procent, ale je pravda, že konec roku je zatížený tím, že se projevuje stropování pojistného. To je efekt asi tři miliardy, které je potřeba odečíst, protože lidé neplatí, když dosáhnou stropu a tím je to skresleno. Samozřejmě na konci roku je také více prázdnin, vybírá se víc dovolených, zaměstnavatelé si často udělali firemní prázdniny, takže podle prosince to není možné hodnotit – není to běžný měsíc. Leden bude z tohoto hlediska velmi důležitý. Dramatický pokles příjmů zaznamenala VZP za prosinec, kdy rostla nezaměstnanost a projevil se pokles ve výběru pojistného. Má VZP už údaje o částce vybraného pojistného za leden? Je zde patrný nějaký pokles oproti prosinci?
V poklesu za prosinec se tam ještě nezaměstnanost neprojevila. Obvykle jsou v prosinci zejména zahraniční dělníci jakoby odhlašováni z evidence a pak v lednu přihlašováni. Tentokrát už došlo k odhlašování těch pracovníků v listopadu a je jasné, že přihlášena už většina z nich nebude. Jinak obecná nezaměstnanost v prosinci se na statistikách ještě neprojevila.
Jak se konkrétně může krize podle vás dotknout zdravotnických zařízení a soukromých lékařů?
Stále počítáme s naplněním výdajového plánu v plné výši, takže máme prostředky na zaplacení nákladů letošního roku. Mohl bych tedy říci, že se to zdravotnických zařízení nedotkne, ale samozřejmě dopad bude ten, že budou mít jiné vstupy. Klesá kurz koruny a to se může projevit na cenách léků. Takže nějaké nepřímé dopady určitě budou, ale my samozřejmě budeme dbát na to, aby se prostředky vynakládaly účelně a platila se jen péče, která je poskytována.
Příští rok VZP připravuje kvůli krizi plán na změnu svého hospodaření. V tisku jste uvedl, že 4-5 miliard, které budou letos VZP kvůli krizi chybět, se budete snažit vynahradit škrtáním ve výdajích?
Škrtání ve výdajích neplánujeme a samozřejmě se budeme snažit aby ceny léků byly co nejnižší a aby se neplýtvalo. Na zvládnutí krize máme finanční rezervy. Náklady kontrolujeme stále a metody průběžně rozvíjíme, nyní je to zejména centralizace informačního systému, která nám v tom pomůže.
Jak se změnila platba na státního pojištěnce za poslední rok?
Platba za státního pojištěnce se za rok 2008 proti roku 2007 snížila ze 160 Kč na 124 Kč. Zároveň došlo k poklesu počtu pojištěnců o padesát tisíc.
Považovali byste za užitečné, aby bylo zrušeno rozhodnutí omezit valorizaci těchto odvodů?
Považovali bychom to vzhledem k dnešní situaci za více než potřebné.
www.tribune.cz
Dotazy zasílejte na adresu bezdekova@tribune.cz.
Zdroj: www.tribune.cz