Zdravé děti s nadváhou narychlo do Čeladenky
Letošní prázdniny měla horská chata Čeladenka v Beskydech o zaplnění areálu postaráno. Tři zdravotní pojišťovny, včetně VZP, poslaly děti z Ostravska na akci „zdravý vzduch“ do čerstvě otevřeného objektu Čeladenka, kterou spravuje firma Kovotour plus.
Redakce MT informovala o tom, že se pojišťovny snažily stihnout akci velmi narychlo. Obec Čeladná je totiž od následující topné sezóny vyškrtnuta ze seznamu vhodných lokalit pro pořádání ozdravných pobytů kvůli zvýšeným imisním limitům.
ZPMV pořádala akci v nereálných termínech – rodiče pojištěnců z Ostravska se dozvěděli o konání akce pár dnů před konaným pobytem, navíc uprostřed prázdnin, kdy většina dětí není doma nebo má už program na prázdniny zajištěný. Náklady na pobyt byly přitom velmi nadnesené. Firma Kovotour plus získala za čtrnáctidenní pobyt jednoho dítěte více než 16 tisíc korun. Cena přitom nezahrnovala žádné speciální léčebné procedury.
Podobné otázky vyvolává také preventivní ozdravný pobyt pro děti, který pořádala ZPMV v Čeladence od 6. září do 20. září.
Smysl akce
Z veřejných peněz zdravotního pojištění zorganizovala ZPMV preventivní pobyt pro zdravé děti s nadváhou (viz ilustrační foto - zdroj Facebook). Dětem se zdravotními problémy tento pobyt určen nebyl.
„Děti s pouhou nadváhou se většinou neléčí, v lázních se léčí již obézní děti s diagnostikovanou obezitou a přidruženými onemocněními. Zároveň je potřeba edukovat rodiče, proto je pobyt dětí realizován právě s doprovodem 1 z rodičů, což nám umožnila cestovní kancelář Kovotour,“ odpověděl na dotaz MT ředitel pojišťovny Jaromír Gajdáček.
Redakce MT požádala pojišťovnu o vysvětlení, na základě jakých kritérií byly tyto zdravé děti vybírány. Na přihlášce dítěte k pobytu je totiž uvedeno, že přijetí dítěte „bude posuzovat revizní lékař“. Pojišťovna však uvedla, že jediným kritériem byl věk a nadváha dítěte. Vybíral děti revizní lékař nebo rozhodovalo pouze kritérium věku a nadváhy? Tento rozpor pojišťovna nevysvětlila.
Nereálné termíny
A jak nakonec akce dopadla? Na ozdravný pobyt nakonec dorazila zhruba jen polovina z původně plánovaného počtu dětí. Důvodem takto nízkého počtu účastníků může být fakt, že se rodiče dozvěděli o nabízeném ozdravném pobytu uprostřed prázdnin, pouze několik týdnů před samotným konáním akce.
To, že byl ozdravný pobyt uspořádán velmi narychlo, dokládá také datum uzavření smlouvy. Generální ředitel ZPMV ji podepsal 28. srpna 2014, tedy pouze 8 dní před odjezdem dětí na pobyt.
„Je podivné, jak narychlo se smlouva psala, a jak pojišťovny sehnaly tak rychle děti, které trpí nadváhou. Spíše to budí dojem, jestli to nebyl "pionýrský tábor" pro známé a zaměstnance pojišťoven placený z Fondu prevence,“ uvedl již dříve pro MT zdroj blízký pojišťovně, který nechtěl být jmenován.
Zajímavé je také to, že pojišťovna vybrala firmu Kovotour plus ještě v době, kdy budova pro místo pořádní akce nebyla zkolaudována. Uzávěrka pro podání nabídek na realizaci ozdravného pobytu byla 15. května – v té době Hotel Čeladenka ještě nebyl otevřený. „V době konání ozdravného pobytu byl objekt zkolaudován a v provozu,“ komentuje tento problém ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček.
Otázkou také zůstávají celkové náklady na tuto akci. Ve smlouvě je uvedeno, že firma Kovotour plus dostane zaplaceno za pobyt 60 osob (30 dětí s doprovodem jedné dospělé osoby) celkem 989 tisíc korun. Smlouva nijak neupravuje situaci, pokud na pobyt přijede méně než plánovaných 60 osob, což se nakonec stalo (na pobyt přijelo pouze 16 dětí s doprovodem). ZPMV přesto tvrdí, že zaplatila cestovní kanceláři jen za děti a rodiče, které do Čeladenky skutečně odjeli.
Akce byla úspěšná, děti zhubly
Mluvčí pojišťovny ZPMV Hana Kadečková však hodnotí celou akci jako velmi úspěšnou. „Odborníci kvitují, že pojišťovna přišla s praktickým naplňováním záměru koaliční vlády řešit jeden z nejdiskutovanějších problémů současnosti, kterými je právě nadváha dětí a jejich špatná fyzická kondice. Máme zpětnou vazbu i od rodičů, kteří jsou rádi, že jejich děti přišly do kolektivu jiných dětí, řešících stejný problém – to vedlo k spontánnímu k zvýšení pohybu těch, kteří se nehýbou rádi a dokonce i ke změně zvyklostí ve stravování, kdy dítě doma odmítá např. celozrnné pečivo, zde (pod vlivem okolí) ho jedlo, zrovna tak ryby apod. Za velký úspěch rodiče označili fakt, že děti zde začaly pít vodu s citrónem – doma totiž běžně požadují kolové nápoje, sladké limonády a džusy. Výsledkem 14denního pobytu byl i faktický úbytek na váze, a to všech zúčastněných dětí: každé dítě v průměru zhublo necelé dvě kila. Nejméně zhublo dítě o 1,3 kg a nejvíce o 3,8 kg. V pase zhubly v průměru o 2,5 cm,“ vypočítává úspěchy akce mluvčí ZPMV.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz